Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wysuszyć przemoczone buty?

2017-11-22
Jak wysuszyć przemoczone buty?
W czasie jesieni i zimy nie brakuje opadów atmosferycznych. Deszcz, śnieg – czy ich połączenie – stanowią bardzo duże zagrożenie dla butów. Wy także borykacie się z problemem dotyczącym przemoczonych butów? Zastanawiacie się co zrobić, aby jak najszybciej wysuszyć buty? Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam uporać się z tym kłopotem.

Suszenie butów przy pomocy papieru

Aby proces suszenia butów przebiegł relatywnie szybko, powinny być one przygotowane do tego procesu. W jaki sposób? Na początek należy obrócić przemoczone buty, żeby pozbyć się zalegających resztek wody, kamyczków czy piasku itp. Następnie dobrze jest wypchać je papierem – wszystko po to, aby zachowały naturalny kształt. Warto bowiem wiedzieć, że obuwie – przede wszystkim to, które zostało wykonane ze skóry – może skurczyć się pod wpływem kontaktu z dużą ilością wody. Ważne jest też to, aby stosować szary albo biały papier – te elementy dobrze wchłaniają wilgoć. To jednak nie wszystko. Raczej nie należy stosować drukowanego papieru, który może negatywnie wpłynąć na wnętrze buta i późniejszy komfort chodzenia (poprzez zawarte chemikalia). Zastosowane elementy muszą być wymieniane co kilka godzin, aż mokre buty całkowicie wyschną. Kiedy nadejdzie taki moment? Jeśli wyciągnięcie z obuwia już suche kawałki szarego lub białego papieru, to znak, że dobrze wykonaliście to zadanie.

Jak wysuszyć buty? Nie na grzejniku! To ostateczność!

Wiele osób twierdzi, że przemoczone obuwie powinno być suszone na grzejnikach. Z jednej strony jest to relatywnie szybki sposób na pozbycie się problemu. Druga strona medalu jest jednak taka, że taka metoda często bardzo negatywnie wpływa na materiał, z jakiego zostało wykonane dane obuwie. Wszystko dlatego, że ciepło z kaloryferów tak naprawdę działa na buty punktowo. Zdecydowanie mocniej podgrzewa podeszwę, a jego działanie nie rozchodzi się równomiernie po całym obuwiu.
Ciekawostką jest fakt, że nie brakuje osób, które używają do suszenia butów... suszarki do włosów. Jest to niezły trik. W końcu tak naprawdę tylko od nas zależy jak będzie przebiegała ta czynność. Warto zaznaczyć, żeby jednak nie przesadzać ze zbyt długim suszeniem butów przy pomocy suszarki – w końcu to też źle działa na materiał. Należy zatem systematycznie oceniać czy buty wróciły do odpowiedniego stanu i wtedy przerwać realizowanie tego zadania.
Bardzo ciekawym patentem jest posmarowanie obuwia niewielką ilością olejku rycynowego. Dlaczego warto to robić? Wykonanie tej czynności zapobiegnie gnieceniu oraz pękaniu skóryPielęgnacja obuwia na co dzień jest również bardzo istotna!

Jak pozbyć się zapachu wilgoci po suszeniu butów?

Przemoczone buty nie tylko powinny być odpowiednio wysuszone. Dużo ludzi narzeka też na fakt, że takie obuwie po użyciu papieru czy suszarki nieprzyjemnie pachnie. Co zrobić, aby pozbyć się zapachu wilgoci? Na to też jest sposób. Wystarczy tylko zastosować sodę oczyszczoną. Pamiętajcie, aby użyć tego preparatu dopiero wtedy, kiedy obuwie zostanie już wysuszone. W niektórych przypadkach trzeba będzie powtórzyć tę czynność kilka razy, aby raz na zawsze pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci. Jeśli jest taka możliwość, to dobrym sposobem jest również po prostu wywietrzenie obuwia na świeżym powietrzu. W celu kompleksowego odświeżenia butów, po ich wywietrzeniu i odpowiednio przeprowadzonej pielęgnacji, można również użyć dezodorantów ściśle przeznaczonych do obuwia np. marki COCCINE:

COCCINE dezodorant do obuwia 150 ml

Po więcej artykułów do odświeżania obuwia zapraszamy tutaj:

DEZODORANTY DO BUTÓW, ODŚWIEŻACZE I ŚRODKI CZYSZCZĄCE
pixel