Jaką masz stopę? Kształt ma znaczenie...
2016-09-05
Rodzaje stóp
Najczęściej występującym rodzajem stopy jest egipska (zwana też czasami spadzistą). Ma ją najwięcej osobników na świecie - szacuje się, że nawet około 70%. Czym charakteryzuje się właśnie taka stopa? Warto wiedzieć, że mające ją osoby posiadają paluch (który jest największy), wszystkie pozostałe palce są od niego mniejsze, a ich wielkość proporcjonalnie maleje. Można zaobserwować, że są ustawione od największego do najmniejszego. Uznaje się, że jest to najbardziej optymalny model stopy, która dzięki takiemu zestawieniu wydaje się być smuklejsza i dłuższa. Trzeba jednak zaznaczyć, że posiadanie takiej stopy wiąże się też z pewnymi niesprzyjającymi okolicznościami. Przy takim układzie śródstopie i paluch są najbardziej obciążone w czasie chodu. W niektórych przypadkach prowadzi to do powstawania halluksów. Jest to deformacja, która odznacza się bocznym odchyleniem palucha.
Drugim rodzajem jest stopa grecka (zwana również Mortona). Posiada ją około 20% całej populacji. Czym cechuje się taka właśnie stopa? W tym przypadku największy nie jest paluch, a? drugi palec (sąsiadujący z nim). W zależności od różnicy pomiędzy tymi palcami można wyróżnić stopę grecką spadzistą i stopę grecką prostokątną. Czym różnią się te dwie opcje? W przypadku stopy greckiej spadzistej drugi palec jest najdłuższy, a palce III, IV, V ułożone są w linii prostej (nachylonej pod kątem ostrym w dół). Z kolei stopa grecka prostokątna też charakteryzuje się tym, że drugi palec jest wysunięty dalej niż paluch. Tymczasem palce III, IV i V są generalnie podobnej długości. Warto wiedzieć, że w przypadku osób z takim rodzajem najbardziej narażony na kontuzje jest właśnie palec najdłuższy, czyli sąsiadujący z paluchem.
Ostatnim rodzajem jest stopa rzymska (zwana również stopą prostą lub kwadratową). Tylko co dziesiąta osoba zalicza się do grupy osób ją posiadających. Czym odznacza się ta stopa? Tutaj mamy do czynienia z dość nietypowym zjawiskiem, ponieważ palce I, II i III są praktycznie takiej samej długości. Powoduje to wrażenie, że stopa jest krępa, mocna i krótka. Co ciekawe, to właśnie ten rodzaj stopy najlepiej radzi sobie z największymi przeciążeniami. Świetnie też reaguje na długotrwały bezruch. W związku z tym, osoby posiadające ten rodzaj stopy nie są narażone na typowe schorzenia wynikające z takiego właśnie rozmieszczenia poszczególnych palców.
Jak dobrać obuwie do kształtu stopy?
W przypadku stopy egipskiej warto wybierać buty, które mają szerokie i zaokrąglone noski. Dzięki temu, chodzenie będzie zdecydowanie najbardziej wygodne, a paluch nie będzie uciskany.
W przypadku stopy greckiej można zdecydować się na buty w szpic (co jest niewskazane w poprzednim przypadku). Tutaj trzeba zwrócić uwagę, że to drugi palec jest najdłuższy, dlatego pod tym kątem powinno być dobierane obuwie. W przypadku butów w szpic odpowiednia wygoda będzie zapewniona.
W przypadku osób ze stopą grecką nie warto stosować na przykład ściśle dopasowanych balerinek, które mogłyby powodować podwijanie i wykrzywianie drugiego (najdłuższego) palca.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2016