Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bieganie po asfalcie – dobierz wygodne i bezpieczne buty

2018-04-05
Wybranie dobrych butów do biegania po asfalcie jest dość trudnym zadaniem. Tego rodzaju obuwie powinno nie tylko być komfortowe i trwałe, ale również zapewniać odpowiednią amortyzację, stabilność, przyczepność, a także dobrze prezentować się. Bardzo często, szczególnie wśród osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, także cena odgrywa znaczącą rolę podczas procesu zakupowego. Jak więc znaleźć buty do biegania po asfalcie, które nie dość, że będą trwałe, to jeszcze stosunkowo tanie?

Dobre buty do biegania po asfalcie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobre buty do biegania po asfalcie powinny nie tylko mieć odpowiednią cenę, ale również, a w zasadzie przede wszystkim, odpowiedni poziom amortyzacji, wygody oraz wentylacji stóp. Ważne, by także były trwałe – nie chcemy przecież kupować, co chwila kolejnych par. Amortyzacja jest najważniejszą ze wspomnianych funkcjonalności, jeśli chodzi o bieganie po twardej nawierzchni, podobnie jak odprowadzanie ciepła oraz wody z wnętrza. Warto również przed zakupem butów do biegania po asfalcie zapoznać się ze wskazówkami producenta. Znajdziemy tam m.in. uwagi dotyczące nawierzchni, na jakiej możemy wykorzystać dany model oraz dane dotyczące stopnia trwałości określonego, jako dopuszczalna liczba treningów w skali miesiąca lub w skali pojedynczego biegania, które nie może być np. dłuższe niż 60 minut.

Bieganie po asfalcie – najpopularniejsze buty treningowe

Buty treningowe są jednymi z najczęściej wybieranych do biegania po asfalcie. Ich dużą zaletą jest fakt, że można w nich śmiało biegać nawet długie dystanse. Często wyposażone są w elementy stabilizujące stopę, a dodatkowo zapewniają wysoki poziom amortyzacji. Jeśli jesteśmy biegaczami dopiero rozpoczynającymi swoją przygodę z tym sportem, to jest to rzeczywiście najtrafniejszy wybór. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę, to w jaki sposób biegamy tzn. czy w czasie biegu lądujemy najpierw na pięcie. Jeśli nie, lepiej zrezygnować z tego rodzaju obuwia.

Półbuty męskie sportowe czarne Atletico

Dobrze dobrane adidasy przepisem na sukces

Obecnie nie jest problem zakupienie butów, w których można biegać na każdej nawierzchni, również po asfalcie. Najważniejsze są nasze potrzeby i jeśli nie planujemy udziału w górskich maratonach lub długodystansowych biegów po leśnych szlakach wystarczy, że zafundujemy sobie tradycyjne adidasy z podeszwą dostosowaną do biegania po asfalcie. Co więcej większość z nich jest tak skonstruowana, że śmiało poradzimy sobie z biegiem na lekkim i mokrym terenie. Zatem jeżeli jesteśmy zwolennikami treningu mieszanego to właśnie adidasy okażą się ciekawym i skutecznym rozwiązaniem.
 

Buty do biegania dla kobiet

Zarówno w przypadku panów, jak i pań najważniejsze jest to, by buty do biegania po asfalcie były stabilne, i gwarantowały dobrą amortyzację podczas wykonywania ruchów. Nie ma znaczenia czy wybierzemy adidasy, czy buty treningowe. Najważniejsze, by wymienić je po przebiegnięciu 1 500 kilometrów. Paniom proponujemy, aby zakupiły buty o wadze od 300 do 400 gram. Zwróćmy również uwagę na to czy w trakcie przymierzania buty nie uciskają – panie nie powinny liczyć na to, że z czasem się rozchodzą. Odpowiednie obuwie do biegania po asfalcie i nie tylko to takie, które jest wygodne zaraz po założeniu.
pixel