Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buty dla małych sportowców

2020-02-12
Buty dla małych sportowców
Stopy dziecka są bardzo delikatne – łatwo o otarcia skóry i urazy. Trzeba o tym pamiętać dobierając buty, w których maluchy będą zdobywały nowe doświadczenia. Jest to ważne szczególnie w przypadku obuwia sportowego. Nieodpowiednie może bowiem zaburzyć nie tylko komfort chodzenia lub biegania, ale też rozwój stóp dziecka i w przyszłości skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jakie wybrać buty dla małych sportowców?

Wybierając buty dla aktywnego dziecka, które w czasie wolnym rozwija swoje sportowe pasje, wybierajmy obuwie zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Mała stopa się poci, a wilgoć nieodprowadzana z buta skutkuje schorzeniami skóry, a w chłodny dzień może przynieść przeziębienie. Zwracajmy więc uwagę na materiały, z jakich wykonane są buty dla małych sportowców.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając sportowe buty dla dziecka są ich podeszwy. Powinny one być na tyle elastyczne, by zapewnić stopom komfort i sprzyjać im w poruszaniu się w naturalny sposób zbliżony do chodzenia bez butów. Specjaliści zalecają, by w trosce o małe stopy unikać butów z podwyższoną piętą i sztywnym zapiętkiem. Takie dodatki ingerują bowiem w funkcjonowanie nie tylko stóp i nóg dziecka, ale też jego całego ciała.
Ważne jest, by buty były odpowiednie dla danej dyscypliny sportowej. Pamiętajmy, że stopy małego biegacza mają inne potrzeby, niż te kopiące piłkę na boisku.

Dobrze dopasowane i wpisujące się w modowe trendy

Wybierając buty dla małych sportowców pamiętajmy, by dopasować je rozmiarem odpowiednio do stopy użytkownika. Zbyt ciasne będą i mogą powodować zniekształcenia stóp. Obuwie kupowane „na wyrost”, czyli większe, też nie jest dobrym rozwiązaniem. Stopa będzie niestabilna, co w efekcie może doprowadzić do bolesnych urazów i otarć skóry.
Kupując dziecku buty nie zakładajmy, że będą one służyły mu dłużej, niż aktualny sezon. Po pierwsze: rozwijająca się stopa szybko zmienia swój rozmiar. Po drugie: dziecko bardzo intensywnie korzysta ze swoich butów. Nawet, jeśli mały sportowiec nie „wyrośnie” z ulubionego obuwia, to najprawdopodobniej zniszczy je biegając, skacząc i grając w piłkę. Nie bójmy się więc sięgać po wymarzone przez małego sportowca modele wpisujące się w top listę aktualnych trendów modowych. Zwłaszcza, gdy dziecko zaczyna świadomie dbać o swój wizerunek.

Łatwość utrzymania higieny

Pamiętajmy, że dziecko zaangażowane w realizowanie swoich sportowych pasji odda się im bez względu na pogodę. Nie będzie miało oporów, by przebiec przez kałuże, kopać piłkę na mokrej trawie lub brodzić w błocie. Każda taka aktywność pozostawia po sobie nieestetyczne, trudne do usunięcia zabrudzenia. Wybierając buty dla małego sportowca warto więc zwrócić uwagę, by materiał był nie tylko trwały i zapewniający komfort termiczny, ale też łatwy w czyszczeniu.
Pamiętajmy, że nawet najlepsza cyrkulacja powietrza wewnątrz buta i system odprowadzania z niego wilgoci, nie zapewni pełnej ochrony przed poceniem się stopy w stanie aktywności małego organizmu. Łatwość utrzymania higieny wewnątrz buta jest więc ważnym aspektem przy wyborze butów sportowych dla dziecka. Zwracajmy więc uwagę na materiał wykorzystany do stworzenia zarówno ich zewnętrznej części, jak i wnętrza.

Trampki dziecięce na zamek czarne N.E.W.S
pixel