Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buty na trening fitness i siłownię – czym kierować się przy wyborze?

2017-09-19
Buty na trening fitness i siłownię – czym kierować się przy wyborze?

Coraz więcej osób zapisuje się na treningi fitness oraz zajęcia na siłowni. Tacy ludzie chcą zadbać o sylwetkę i wydolność organizmu. Aby trening był efektywny konieczne są nie tylko determinacja oraz zaangażowanie - ważne są także odpowiednio dobrane buty na trening. Czym kierować się w trakcie wyboru obuwia? Zapraszamy do lektury.


Buty na trening fitness – jakie wybrać?

Niektóre kobiety decydują się na tenisówki i trampki. Jest to bardzo niedobre podejście do tego tematu. Wszystko dlatego, że takie obuwie nie gwarantuje odpowiedniego komfortu w trakcie wykonywania ćwiczeń oraz naraża właścicielki na poważne kontuzje. Jakie zatem buty na trening fitness będą odpowiednie? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na podeszwę. Powinna mieć minimum około 2 cm grubości, aby zwiększyć komfort w czasie treningu. Takie buty na trening powodują też, że nawet najbardziej intensywne zajęcia nie powodują zbyt dużego bólu stóp.

Buty sportowe damskie szare American Club

Warto zwrócić uwagę również na przyczepność. Dobre buty na trening eliminują ryzyko poślizgnięcia się w trakcie realizowania zadań na śliskim parkiecie. Jest to bardzo ważne w aspekcie fitnessu, który cechuje się sporą intensywnością i wykonywaniem rozmaitych ćwiczeń w biegu. Upadek mógłby być bardzo opłakany w skutkach, dlatego należy zrobić wszystko, aby uniknąć takich niekorzystnych sytuacji.

Buty sportowe damskie czarne American Club

Niektóre kobiety wybierając buty na trening fitness decydują się na obuwie na rzepy. Lepszym wyborem są jednak sznurówki. Dlaczego? Należy wiedzieć, że takie buty na trening utrzymują piętę w stałej pozycji, co zapobiega na przykład zwichnięciom kostek oraz urazom kolan. Obuwie na rzepy jest bardziej polecane w przypadku bardziej statycznych ćwiczeń (gdzie nogi nie są aż tak eksploatowane), jak choćby podnoszenie hantelek w pozycji siedzącej itp.

Szare buty sportowe fitness lekkie McKeylor

Istotny jest także materiał (powinien być przewiewny), z którego zostały wykonane buty na trening fitness. Najlepiej decydować się na obuwie zrobione ze skóry naturalnej lub ekologicznej, które gwarantują wygodę w trakcie treningu oraz powodują, że stopy mniej męczą się w czasie zajęć.

Różowe buty sportowe na fitness American Club

O czym pamiętać wybierając buty damskie na siłownię?

W tym wypadku należy kierować się podobnymi kryteriami. Buty damskie na siłownię powinny być wykonane z solidnych, przewiewnych materiałów, które zagwarantują komfort w trakcie realizowania jednostek. Powinny być lekkie, ale muszą posiadać odpowiednio grubą podeszwę (około 2 cm) oraz cholewkę, która zapewni bezpieczeństwo stawu skokowego. Oprócz tego, buty damskie na siłownię powinny być przyczepne, amortyzować stopę, a także stabilizować jej położenie w trakcie ruchu.

Szare buty sportowe na fitness American Club

O czym pamiętać wybierając buty męskie na siłownię?

Mężczyźni w trakcie realizowania jednostek zazwyczaj zmagają się ze znacznie większymi ciężarami. W związku z tym, buty męskie na siłownię muszą być odpowiednio do tego dobrane. Jakie powinny być ich najważniejsze cechy? Standardowo, buty męskie na siłownię muszą być wykonane z tak zwanych „oddychających” materiałów, które zapewniają większą wygodę i powodują, że stopy mniej męczą się w trakcie treningu. Poza tym, takie obuwie musi być sztywne oraz dokładnie dopasowane, żeby kolejne powtórzenia mogły być wykonywane efektywnie i bez obawy o nabawienie się kontuzji. Dobrej jakości buty męskie na siłownię muszę być przyczepne, amortyzować stopę oraz stabilizować jej położenie w trakcie wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Ważne jest to, aby takie obuwie posiadało podwyższoną piętę, która gwarantuje większą stabilizację w trakcie wykonywania pełnych przysiadów. Istotna jest także twarda i elastyczna podeszwa.

Granatowe buty sportowe męskie American Club
pixel