Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co zrobić żeby buty nie obcierały? Sprawdzone sposoby!

2017-07-17
Co zrobić żeby buty nie obcierały? Sprawdzone sposoby!

Obcierające buty to dość częsty problem, z którym niewiele osób potrafi sobie poradzić. Stopy pozaklejane plastrami wyglądają nieestetycznie, a pęcherze czy otarcia sprawiają ból i dyskomfort. Należy pamiętać o tym, że nieprawidłowo dobrane obuwie grozi nie tylko opuchlizną i bolesnymi odciskami, ale także trwałą deformacją stóp. Co zrobić, gdy ból podbicia pojawia się podczas chodzenia, a nowe buty obcierają kostkę lub piętę? Czy istnieje niezawodny sposób na niewygodne szpilki i jak prawidłowo przykleić zapiętki do butów? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w naszym artykule.

Otarcia, pęcherze i ból podbicia podczas chodzenia - jak ich uniknąć?

Stopy - obok kręgosłupa, są najważniejszą podporą ludzkiego ciała. Ponieważ każdego dnia przyjmują na siebie spore obciążenie, są szczególnie narażone na częste kontuzje. Dlatego tym bardziej warto zadbać o to, aby kupowane obuwie było przede wszystkim wygodne i odpowiednio wyprofilowane.

Lekarze są zgodni co do tego, że niewłaściwie dobrane buty prowadzą do licznych problemów w obrębie stawów i więzadeł, zaś nieprawidłowe ułożenie stopy sprawia, że staje się ona szczególnie podatna na obrażenia - zapalenia lub zerwania mięśni, uszkodzenia stawu skokowego. Co więcej, długotrwałe noszenie niedopasowanego obuwia prowadzi do przeciążenia kolan, stawu biodrowego i bólu w okolicy kręgosłupa, a zbyt ciasne buty przyczyniają się do deformacji palców oraz powstawania bolesnych odcisków i modzeli.

Za ciasne buty

Noszenie zbyt ciasnych butów może powodować ból i drętwienie palców podczas chodzenia oraz przyczyniać się do powstawania na skórze odcisków i pęcherzy. Często dochodzi również do nadmiernej potliwości stóp, związanej z faktem, że ciasne buty nie dostarczają odpowiedniej ilości powietrza do przestrzeni między palcami. Skutkiem noszenia ciasnego obuwia jest także mocny ucisk na skórę, która poci się, stając się znakomitym siedliskiem dla bakterii i grzybów. Należy również pamiętać o tym, że zbyt ciasne obuwie uszkadza płytki paznokci, obciąża stawy, wywołuje zniekształcenia oraz nieodwracalne deformacje stóp.

Za duże buty

W wyniku zaburzonej stabilności, związanej z noszeniem za dużych butów często dochodzi do kontuzji (np. skręcenia kostki). Co ciekawe, również w tym przypadku może pojawić się wiele bolesnych otarć i pęcherzy, przy czym rany powstają zazwyczaj w okolicach pięty oraz ścięgna Achillesa. Należy także pamiętać o tym, że zbyt duże obuwie nie trzyma prawidłowo stóp, co może prowadzić do obcierania i rozchodzenia się kości śródstopia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na dopasowanie zbyt luźnych butów jest zastosowanie półwkładek lateksowych z perforacjami lub samoprzylepnych hamulców żelowych.

COCCINE lateksowe półwkładki perforowane

Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

Zdarza się, że buty obcierają pomimo dobrania odpowiedniego rozmiaru. Przyczyna problemu może tkwić np. w złej jakości materiałów, z których obuwie zostało wykonane. Zamiast sugerować się jedynie ceną czy wyglądem poszczególnych fasonów, czasem warto wydać nieco więcej pieniędzy na parę wykonaną z wysokogatunkowej skóry, którą będzie można nosić przez wiele sezonów, mając jednocześnie zapewniony maksymalny komfort jej użytkowania.

Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Możliwych rozwiązań jest kilka.

Plastry ochronne

Sprawdzonym sposobem na uniknięcie bolesnych otarć i pęcherzy jest stosowanie plastrów ochronnych już w pierwszych dniach po zakupie butów. Plastry przezroczyste lub w cielistym kolorze nie tylko nie rzucają się w oczy, ale skutecznie chronią newralgiczne miejsca na stopach przed powstawaniem odcisków i piekących ranek.

Skarpetki

Kiedy buty obcierają kostkę lub piętę, można spróbować samodzielnie je rozciągnąć. W tym celu grube skarpetki frotte należy namoczyć w wodzie, następnie założyć na stopy, nałożyć niewygodne buty i chodzić w nich po domu przez około 15 minut dziennie. Czynność tę należy powtarzać przez kilka kolejnych dni, aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Zapiętki do butów

To jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania pięt przed otarciami. Zapiętki wykonane z silikonu dostępne są niemal w każdym sklepie obuwniczym, w wielu wersjach kolorystycznych. W praktyce niewiele osób wie, jak należy prawidłowo przykleić zapiętki i podpiętki do butów. Tymczasem wystarczy przymocować je na fragment obuwia, raniący piętę podczas chodzenia.

COCCINE żelowe podpiętki

Krem

Sprawdzonym domowym sposobem na niewygodne szpilki czy inne obcierające fasony obuwia jest wysmarowanie newralgicznego miejsca wewnątrz buta dowolnym kremem nawilżającym, dzięki czemu tworzywo zmięknie i nieco się rozbije.

Samoprzylepne hamulce żelowe

Szczególnie doskonale sprawdzają się w przypadku butów na obcasie. Wykonane są ze sprężystego, bardzo miękkiego i przezroczystego żelu, który zwiększa komfort podczas chodzenia, zapobiega wysuwaniu się stóp (np. z eleganckich sandałów na szpilce) oraz skutecznie amortyzuje nacisk na palce.

COCCINE hamulec stopy samoprzylepny żelowy

Półwkładki lateksowe

Półwkładki lateksowe zapobiegają zsuwaniu się stóp o przodu, co jest szczególnie istotne w przypadku butów na obcasie. Co więcej, znacznie poprawiają komfort użytkowania obuwia i umożliwiają jego dopasowanie do niestandardowego rozmiaru stóp.

Szewc

Problematyczną parę obuwia można również zawieźć do szewca. Jak się okazuje, najczęściej to właśnie specjaliści znają wiele sprawdzonych trików na skuteczne rozbicie obuwia, aby stało się komfortowe i wygodne do noszenia. Często profesjonaliści proponują m.in. przymocowanie zapiętek ochronnych na stałe do obuwia lub rozbicie go na tzw. kopycie.
pixel