Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czubek męskiego buta – rodzaje i dopasowanie do okazji

2015-10-28

Oksfordy


Ten rodzaj buta powszechnie uważany jest za najbardziej podstawowy. Idealnie sprawdzają się w przypadku formalnego looku na spotkanie biznesowe. Będą także doskonałym wyborem na uroczystości rodzinne, takie jak chrzciny, śluby, pogrzeby. Mają one delikatnie wydłużony i lekko zaokrąglony czubek. Buty tego rodzaju to także wąskie kopyto oraz tak zwane zamknięte sznurowanie. To właśnie te cechy w połączeniu z charakterystycznym czubkiem sprawiają, że nie będą one dobre do stroju o charakterze nieformalnym. Jednego można być pewnym: mężczyzna, który ma na nogach takie buty, to najlepszy znawca mody i stylu. Klasyczne oksfordy dostępne są w kolorze czarnym. Na dzień idealnie nadają się również te ciemnobrązowe.

 

Derby


Wbrew pozorom są to buty o charakterze mniej formalnym niż omówione powyżej oksfordy. Czubek takich butów jest długi, ale wyraźnie szerszy. Dzięki temu w takich butach chodzi się naprawdę wygodnie. Derby charakteryzują się otwartą przyszwą. Idealnie sprawdzą się one wtedy, kiedy nieformalny look nie jest do końca najlepszym wyborem, ale jednocześnie nie musimy stawiać na oficjalny wygląd, do którego pasują oksfordy. Można zakładać je nawet do jeansów i swetra, tworząc tym samym ciekawą i elegancką stylizację.

 

Brouguesy


Buty o krótkim i szerokim czubku. W wersji najbardziej klasycznej mają charakterystyczne dziurki, które ułożone są wzdłuż krawędzi. Na czubku często umieszczane jest dyskretne zdobienie, które ma kształt rozetki. Są to buty wyjątkowo uniwersalne. Z powodzeniem można w nich pójść do pracy czy na zakupy. Sprawdzą się również w czasie romantycznej kolacji we dwoje. Idealnie prezentują się z jeansami oraz cieszącymi się obecnie wielką popularnością chinosami. Można zakładać je do flanelowych oraz tweedowych garniturów. Taki ubiór zestawiony z tym rodzajem obuwia, to niezobowiązująca elegancja.

 

Monk


Buty o wydłużonym, ale jednocześnie szerokim czubku, co sprawia, że nie uciskają palców. Ich cechą charakterystyczną jest obecność klamry zamiast tradycyjnych sznurowadeł. Są to buty bardzo eleganckie, ale z pewnością nie zdecydują się na nie wszyscy panowie. Można nosić je wymiennie z mokasynami. Nie są to buty tak oficjalne, jak oksfordy oraz derby, ale bez obaw można założyć je na spotkanie biznesowe czy do pracy. Świetnie pasują zwłaszcza młodym mężczyznom, ale nie oznacza to, że nie mogą być noszone również przez nieco starszych panów. Najlepiej wybierać te w kolorze klasycznej czerni. Są bowiem najbardziej uniwersalne i doskonale sprawdzają się niemalże w każdej okazji.

 

Czy to wszystko?


Zaprezentowane powyżej rodzaje buta, a tym samym czubków, to jedynie niewielka część tego ,w czym wybierać mogą panowie. Mnóstwo propozycji i rozwiązań sprawia, że każdy mężczyzna znajdzie dla siebie obuwie odpowiednie do sytuacji.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
pixel