Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym czyścić buty zamszowe? Środki do czyszczenia, impregnaty i sposób ich użycia

2017-07-24
Czym czyścić buty zamszowe? Środki do czyszczenia, impregnaty i sposób ich użycia

Środki do czyszczenia, impregnaty i akcesoria, czyli czym czyścić buty zamszowe?

Zamsz to bardzo estetyczny i naturalny materiał, z którego wykonuje się wiele rodzajów obuwia damskiego i męskiego, zarówno eleganckiego, jaki i mniej formalnego. Niestety, wiele osób rezygnuje z zakupu butów zamszowych z obawy, że są trudne w pielęgnacji, łatwo się niszczą i są bardzo podatne na warunki atmosferyczne. Faktem jest, że obuwie z tego materiału wymaga odpowiedniego podejścia i właściwych środków do czyszczenia zamszu, ale z drugiej strony – pielęgnacja tej skóry nie jest ani bardziej kłopotliwa, ani bardziej kosztowna niż o wiele bardziej popularnej skóry licowej. Czym zatem czyścić buty zamszowe?

Impregnacja zamszu – pierwsza czynność po zakupie

Buty zamszowe dostępne są w bardzo wielu formach, wybierać spośród nich mogą zarówno panie, jak i panowie. W naszej ofercie dostępne są między innymi damskie zamszowe botki -Cappucino botki skórzane na słupku Dolce Pietro

lub męskie zamszowe półbuty o sportowym charakterze -


Półbuty męskie granatowe skórzane Big Star V174305


i wiele innych, które można dostosować do wielu stylizacji i okoliczności. Wszystkie łączy to, że pierwszą czynnością po ich zakupie powinno być odpowiednie zabezpieczenie. Impregnacja zamszu chroni przed największym wrogiem tego materiału, czyli wilgocią. Dzięki nałożeniu odpowiednich preparatów, na cholewce tworzy się warstwa ochronna, która sprawia, że woda lub wilgoć nie mają bezpośredniego kontaktu z zamszem i po prostu z niego spływają. Impregnacja zamszu nie jest czynnością jednorazową i co jakiś czas trzeba ją powtórzyć. Zwłaszcza w okresie deszczów i gorszej pogody.

Na szczęście preparaty do impregnacji zamszu nie są drogie i najczęściej można je dostać w postaci wygodnego sprayu, którym wystarczy spryskać cholewkę. Przykładem może być ten bezbarwny impregnat do zamszu, który można znaleźć na naszej stronie internetowej -

COCCINE bezbarwny impregnat do skór w sprayu

Warto dodać, że wiele z tych preparatów jest uniwersalnych, więc z powodzeniem można ich używać nie tylko na buty zamszowe, ale również na inne materiały, którym zapewni ochronę przed wodą, wilgocią, a nawet solą rozpuszczoną w śniegu.

Kostka i inne akcesoria, czyli czym czyścić buty zamszowe?

Pomimo impregnacji buty zamszowe prędzej czy później ubrudzą się. Żeby o nie odpowiednio zadbać trzeba przede wszystkim zareagować szybko. Czyszczenia butów zamszowych nie można odkładać, bo plamy mogą niestety zostać na stałe. Trzeba też pamiętać o najważniejszej zasadzie czyszczenia butów zamszowych – nie wolno używać do tego wody, ani nawet wilgotnej ściereczki lub gąbki. Jedną ze sprawdzonych metod domowych na czyszczenie butów zamszowych było użycie zwykłej gumki do ścierania. Można jej użyć, ale w ostateczności. O wiele lepiej sprawdzi się specjalna kostka, wykonana ze ścieralnego materiału, która usunie plamy i nie zniszczy delikatnej powierzchni zamszu. Zasada działania takiej kostki jest bardzo prosta – nie tyle czyści, ile ściera brud, który przyklejony jest do zamszu. Bardzo ważne jest również to, że takie kostki są bardzo tanie i kosztują ledwie kilka złotych. Można ją znaleźć pod tym linkiem -

COCCINE kostka gumowa do zamszu i nubuku

Czasem zamiast kostki można spotkać też specjalne szczoteczki do czyszczenia butów zamszowych. Nie mają tradycyjnego włosia, które mogłoby uszkodzić cholewkę. Zamiast tego użyto w nich specjalnych gumowanych wypustek, które delikatnie ścierają zabrudzenia.

Preparaty do czyszczenia zamszu

Nawet zadbane buty zamszowe z czasem zaczynają tracić na wyglądzie. Nie jest to charakterystyczne tylko dla tego materiału, również buty ze skóry licowej czy materiałów syntetycznych z czasem wyglądają na schodzone i lekko zniszczone. Dobrym rozwiązaniem jest więc użycie od czasu do czasu odświeżacza do zamszu, który regeneruje powierzchnię, przywraca żywy kolor oraz naturalną puszystość. Takie preparaty do czyszczenia zamszu sprzedawane są w małych buteleczkach z rozpylaczem - wystarczy spryskać płynem powierzchnię buta. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kolorów. W ofercie butyraj.pl dostępne są najpopularniejsze kolory, takie jak czarny, beżowy czy granatowy. Jeśli nie ma się pewności czy dany odcień będzie pasował do własnej pary lub buty mają nietypowy kolor, najlepiej wybrać preparat bezbarwny. Ma on takie same właściwości jak kolorowe odpowiedniki.

Bardzo ważne jest również to, że taki środek do czyszczenia zamszu nie jest drogi. Buteleczka, która starczy na wiele miesięcy kosztuje niecałe 10 zł - 

Czyszczenie butów zamszowych – proste i skuteczne

Żadne buty nie będą wyglądały dobrze, jeśli nie zadba się o nie właściwie. To samo dotyczy butów zamszowych. Ich pielęgnacja nie jest ani bardziej uciążliwa, ani bardziej kosztowna niż obuwia wykonanego z innych rodzajów skóry. Wymaga tylko wybrania odpowiednich akcesoriów i preparatów do czyszczenia butów zamszowych. Dzięki nim można cieszyć się zadbanym i eleganckim obuwiem przez długi czas.
pixel