Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak chodzić "na szpilkach", czyli sztuka chodzenia na wysokich obcasach

2018-02-05
Jak chodzić "na szpilkach", czyli sztuka chodzenia na wysokich obcasach
U większości pań fascynacja szpilkami rodzi się już w dzieciństwie. Małe dziewczynki przymierzają buty swoich mam, marząc o chwili, gdy same staną się właścicielkami takiej pary. Kojarzone z kobiecością, stanowią symbol seksapilu. Sztuka chodzenia w szpilkach jest jednak zdecydowanie trudniejsza, niż mogłoby się wydawać! Chociaż pierwsze kroki na wysokich obcasach są zwykle niepewne, a czasem wręcz nawet bolesne, poruszania się w obuwiu tego typu można się nauczyć!

Jak chodzić na obcasach? Ćwiczenie czyni mistrza!

Od czego rozpocząć swoją przygodę z obcasami? Od... koturnów! Spośród wszystkich wysokich butów to właśnie one są najbardziej stabilne i komfortowe. Nawet niewprawione w boju panie błyskawicznie się do nich przyzwyczają. Stopa przywyknie do takiego ułożenia, a łydka wzmocni. Koturny nie muszą być wysokie – wiele modeli nie przekracza bezpiecznej granicy 7 cm.

Sneakersy damskie na koturnie z kokardą różowe Seastar

Zielone czółenka na koturnie Sergio Leone

Czarne czółenka na koturnie z połyskiem Sergio Leone

Jak chodzić na szpilkach? To prostsze, niż mogłoby się wydawać!

Po opanowaniu umiejętności poruszania się na koturnach, można śmiało nabyć parę butów na masywnych słupkach. Taki obcas wciąż gwarantuje dużą stabilność, jest to już jednak model dla zaawansowanych! Będzie nie tylko wygodnym kolejnym etapem na drodze do wymarzonych szpilek, lecz również doskonałym uzupełnieniem wielu stylizacji. Luźne sukienki czy obcisłe spodnie uwielbiają buty na korku!

Botki z cyrkoniami na platformie czarne Jezzi

Botki na słupku z kokardką ocieplane Sergio Leone

Nauka chodzenia na szpilkach – zasady podczas zakupów

Kiedy przyjdzie pora na pierwsze buty na cienkiej szpilce, warto wybrać renomowanego, sprawdzonego producenta. Istnieje bowiem ogromna szansa, że jego obuwie będzie starannie wyważone i dobrze wyprofilowane. Buty należy nie tylko przymierzyć, lecz również obowiązkowo trzeba przejść w nich przynajmniej kilka metrów! Już na tym etapie można ocenić, czy dany model dobrze dopasowuje się do stopy.

Szpilki lakierowane szare Vices

Szpilki z ćwiekami Seastar szare

Sztuka chodzenia na wysokich obcasach

Sytuacja komplikuje się nieco, gdy idealnie gładką podłogę sklepu zastępuje zwykły chodnik. Na pierwszą trasę w nowych szpilkach warto wybrać stosunkowo prostą, pozbawioną dziur drogę. Kocie łby lepiej zostawić sobie na później! Nawet jeśli buty są dobrze dopasowane, po kilkudziesięciu minutach może pojawić się ból w stopie lub łydce. To nic złego! W obuwiu na obcasie noga układa się i pracuje inaczej, niż w płaskiej parze – mięśnie potrzebują czasu, by przywyknąć.

Sandały szpilki lakierowane metaliczne złote Vinceza

Szpilki transparentne czarne Vices

Jak chodzić w butach na obcasie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Od kilku lat rośnie popularność butów na platformie, czyli grubej podeszwie pod śródstopiem i palcami. Występuje ona niemalże w każdej parze koturnów oraz w obcasach, których wysokość przekracza 10 cm. Ma za zadanie podnosić komfort użytkowania danej pary – platforma sprawia, że stopa nie jest aż tak mocno wygięta, dzięki czemu takie buty nosi się po prostu wygodniej. Z drugiej strony ma również negatywny wpływ na stabilność i utrudnia zachowanie równowagi. O ile w przypadku koturnów nie ma to większego znaczenia, to kilkunastocentymetrowe szpilki z platformą lepiej zostawić sobie na sam koniec!

Szare szpilki na platformie Jezzi

Jak chodzić na obcasach – i kiedy?

Chociaż wysokie szpilki zdecydowanie należą do efektownych butów, kobieta, która nie potrafi się w nich poruszać wygląda zwyczajnie zabawnie. Początkujące adeptki sztuki noszenia obcasów powinny mieć w torebce zapasową parę na zmianę – lepiej pojawić się w balerinach, niż utykać w szpilkach!

Sandały na szpilce i platformie czarne Vices

Beżowe baleriny gumowe z kokardką ZAXY POP BOW FEM 81998
pixel