Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czyścić skórzane buty w deszczowym okresie?

2020-11-18
Jak czyścić skórzane buty w deszczowym okresie?

Odpowiednia pielęgnacja obuwia znacznie wpływa na to, jak długo będziemy cieszyć się ulubioną parą. Nawet niewielki błąd przy czyszczeniu butów może przynieść fatalne skutki i nieodwracalne zmiany w ich wyglądzie. Jesień i towarzyszący jej okres deszczowy to szczególnie trudny czas, jeśli chodzi o czyszczenie skórzanych butów. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie dla obuwia.

Suszenie butów ze skóry

Okres deszczowy to czas, gdy nasze obuwie często jest nie tylko brudne, ale też przemoczone. Zanim więc przystąpisz do czyszczenia, zadbaj o odpowiednie osuszenie skóry. To materiał, który wymaga odpowiedniego traktowania. W przeciwnym razie mogą pozostać na nich nieestetyczne zacieki, a same buty odkształcą się i przestaną być wygodne.
Susząc skórzane buty ustaw je w przewiewnym miejscu. Zwróć uwagę, by nie było ono w bliskim sąsiedztwie kaloryfera i z dala od bezpośredniego słońca. Wnętrze butów wypełnij ręcznikiem papierowym lub gazetami. Wchłoną one wilgoć ze środka i pomogą butom zachować ich kształt.
Rozsznuruj buty, wyjmij ich języki na zewnątrz, porozpinaj zamki i rozchyl cholewki – to sprzyja wymianie powietrza, pozbywaniu się wilgoci i osuszaniu wnętrza butów. Chcąc pozbyć się brzydkiego zapachu, jaki często pojawia się po przemoczeniu butów, włóż do nich torebki z herbatą lub sodę oczyszczoną.

Botki skórzane damskie ocieplane brązowe Rieker Y0753

Czyszczenie butów ze skóry

Czyszczenie butów skórzanych w okresie deszczowym zacznij od usunięcia z nich grudek błota i ziarenek piachu. Zrób to dokładnie, bez pomijania podeszwy i miejsca, w którym łączy się ona z pozostałą częścią buta. Przyda się do tego szczoteczka z delikatnym włosiem.
Teraz sięgnij po miękką ściereczkę z mikrofibry, za pomocą której pozbędziesz się kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Ostatni krok to pokrycie butów pastą i wypolerowanie, by dodać im blasku.

Kowbojki skórzane damskie czarne Juma

Czyszczenie butów zamszowych

Nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie deszczowym wymagają byty zamszowe. O nie należy zadbać już w pierwszej chwili po zakupie, zanim wybierzemy się w nich na pierwszy spacer. Chodzi tu o pokrycie ich preparatem impregnującym. Impregnacja zabezpieczy delikatny zamsz przed wilgocią i zabrudzeniami trudnymi do usunięcia z tego materiału.
Pamiętaj, by buty zamszowe impregnować regularnie. Zwłaszcza, gdy przechodzisz w nich przez sezon deszczowy. Impregnat z czasem opuszcza powierzchnię zamszu i wymaga częstego uzupełniania. Wówczas wystarczy, że przetrzesz je później specjalną kostką gumową lub szczotką z wypustkami, by odświeżyć ich wygląd i pozbyć się zanieczyszczeń zebranych na zaimpregnowanej powierzchni.
Kozaki damskie zamszowe ocieplane czarne Jezzi

Jak wyczyścić buty lakierowane?

Wielu z nas lubi na specjalną okazję założyć skórzane buty lakierowane. Trudno się dziwić – wyglądają niezwykle efektownie i dodają blasku nawet najprostszym stylizacjom. Pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbasz. Odpowiednio czyli tak, by na lśniącej powierzchni nie pojawiły się zarysowania, pęknięcia i zmatowienia.
Lakierowane buty czyść miękką, wilgotną ściereczką zamoczoną w wodzie lub mleku. Kolejny krok do przetarcie ich suchą szmatką i wypolerowanie preparatem przeznaczonym do skóry lakierowanej. Chcąc wzmocnić efekt błysku na ich powierzchni, możesz sięgnąć po tłusty krem do rąk.

Botki skórzane lakierowane na ozdobnym klocku czarne Juma

pixel