Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o białe buty?

2020-04-22
Jak dbać o białe buty?
Białe obuwie stało się bardzo popularne już kilka lat temu. To niezwykle stylowy dodatek stylizacji, który skutecznie rozświetli ogólny look i doda mu świeżości. Jednak każdy właściciel białych butów zgodnie stwierdzi, że nie sposób utrzymać je w czystości przez długi czas. Tak naprawdę, nieskazitelne będą jedynie w chwili ich kupna. Każde przetarcie i zabrudzenie zostanie uwidocznione. Na szczęście mamy kilka wskazówek jak sobie z tym poradzić i skutecznie zadbać o swoje białe buty!

Systematyka kluczem do sukcesu

Nieważne czy są to sneakersy, espadryle, sandałki czy trampki – białe obuwie należy regularnie czyścić. Jeśli się tego nie będzie robić, powrót do dawnej barwy może być bardzo trudny. Dlatego, jeśli pojawi się jakakolwiek plama lub inne zanieczyszczenie, to trzeba możliwie jak najszybciej je usunąć. Czym i w jaki sposób? Na to jest kilka metod:
Pierwszy sposób jest mało popularny, ale wyjątkowo skuteczny. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak... szampon do butów! Oczywiście najpierw należy wybrać odpowiedni produkt do danego materiału, z którego wykonano obuwie. Skórę czy zamsz traktuje się innym preparatem niż materiały tekstylne. Stosowanie szamponu jest niezwykle proste. Wystarczy przetrzeć zabrudzoną powierzchnię buta mokrą szmatką, następnie rozprowadzić równomiernie środek czyszczący i delikatnie pocierać do momentu zniknięcia niechcianych plam. Można tak potraktować także całego buta aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Drugie rozwiązanie dotyczy wyłącznie białych butów skórzanych. Na samym początku należy zamoczyć gąbkę lub szmatkę w wodzie, wetrzeć w nie szare mydło i wyczyścić obuwie nie używając zbyt dużego nacisku. Trzeba pamiętać o tym, aby nadmiar wody zbierać na bieżąco i nie dopuścić do jej wsiąknięcia w materiał. Jeśli występują miejsca, które ciężko wyczyścić gąbką, dobrym sposobem jest użycie starej szczoteczki do zębów albo kupienie specjalnego czyścika o odpowiednio miękkim włosiu. Po tej czynności należy spłukać mydliny i wysuszyć skórzany materiał za pomocą papierowych ręczników. Po wyschnięciu koniecznym będzie nałożenie warstwy specjalnej pasty do białych butów z dużą zawartością barwnika.
Z butami wykonanymi z materiałów tekstylnych jest nieco łatwiej. Można bez wahania użyć tradycyjnego płynu do prania albo proszku (po rozrobieniu go z wodą). Postępowanie jest identyczne jak w przypadku obuwia skórzanego. Tutaj także niezwykle istotnym aspektem jest pilnowanie, aby but nie był przemoczony.

Biały – bielszy – najbielszy!

Jeśli komuś zależy na nieskazitelnie białym wyglądzie butów, to z całą pewnością powinien zainwestować w renowator koloru. Odnowi i utrwali barwę na długi czas. Doskonale poradzi sobie zarówno z cholewką, jak i gumową podeszwą.

Zapobiegawcza impregnacja

To naprawdę skuteczny sposób na to, aby buty zachowały jak najdłużej taki sam wygląd, jaki miały na wystawie sklepowej. Dobrze dobrany impregnat świetnie zabezpieczy obuwie przed wszelkimi zabrudzeniami. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się ich późniejszym czyszczeniem.
Impregnat do obuwia Coccine 250 ml
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

pixel