Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o buty zimą?

2018-12-07
Jak dbać o buty zimą?
Mróz, śnieg i błoto stanowią w okresie zimy wyzwanie dla naszego obuwia. Czynniki te działają intensywnie niszcząco na skóry naturalne i ekologiczne. Sól, rozsypywana w tym okresie, osadza się na butach i powoduje nieestetyczne zacieki. W zimowych miesiącach powinniśmy szczególnie troskliwie zajmować się obuwiem, aby zachowało swoje właściwości przez wiele sezonów i cieszyło nienagannym wyglądem. Właściwą pielęgnację ułatwią specjalne preparaty przeznaczone do butów w postaci past, kremów czy impregnatów.

Przede wszystkim – oczyszczenie i osuszenie butów

Zanim przystąpimy do konserwacji obuwia przy pomocy wosków, past, kremów czy innych środków, koniecznie zadbajmy o ich prawidłowe oczyszczenie. Zimą buty narażone są na zabrudzenie błotem, solą bądź piaskiem. Tak szybko jak to możliwe umyjmy je starannie wilgotną szmatką lub specjalnym czyścikiem. Im dłużej plamy pozostaną nieusunięte, tym bardziej szkodliwie i szpecąco działają na nasze buty. Szczególnym wyzwaniem jest oczyszczenie obuwia zamszowego lub wykonanego z nubuku. Mechata skóra wymaga użycia gumowej szczotki lub specjalistycznej kostki przeznaczonej do jej czyszczenia. Wyjątkowo niebezpieczne dla naszych butów są zacieki z soli. Nieusunięte wżerają się w skórę i wysuszają ją. Wyglądają nie tylko nieestetycznie, lecz także pogarszają właściwości wodoodporne obuwia. Jeżeli buty zimowe zamokną, pozostawmy je do naturalnego wyschnięcia. Nie jest dobrym pomysłem przyspieszanie tego procesu stawianiem kozaków czy botków przy grzejniku. Warto natomiast włożyć do środka kulki z gazet, które pozwolą zachować butom kształt i będą pochłaniać wilgoć.

Impregnaty do butów - dla ochrony przed wilgocią

Większość zimowego obuwia cechuje się właściwościami wodoodpornymi. W warunkach pogodowych panujących w chłodnych miesiącach, buty szczególnie narażone są na zamoknięcie w błocie czy topniejącym śniegu. Aby optymalnie zadbać o ochronę przed wilgocią, warto impregnować skórę obuwia specjalnymi preparatami. Ich użycie jest bardzo proste. Wystarczy spryskać impregnatem osuszone zimowe buty. Produkty do impregnacji są bezbarwne i mogą być stosowane do każdego rodzaju skóry.

Pasty, kremy i woski do pielęgnacji obuwia

Aby optymalnie zadbać o obuwie w okresie zimowym, nie można zapominać o regularnym kremowaniu czy pastowaniu. W okresie intensywnego oddziaływania na buty szkodliwych czynników atmosferycznych i soli, pamiętajmy o kilkukrotnym nałożeniu warstwy pasty. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji obuwia natłuszczają skórę, zapewniając jej elastyczność i odporność na pęknięcia. Pasta odpowiednio dobrana kolorystycznie pozwala dodatkowo zamaskować drobne otarcia czy uszkodzenia powierzchni buta. Po nałożeniu preparatu, koniecznie starannie wypolerujmy obuwie, aby nabrało blasku i mogło pięknie się prezentować. Zimą pastowanie butów to za mało, aby zapewnić optymalną ochronę. O tej porze roku szczególnie przydatne są tłuszcze i woski, które intensywnie odżywiają skórę i chronią ją przed nasiąkaniem wilgocią. Preparaty często wyposażone są w specjalne aplikatory ułatwiające poprawne naniesienie ich na powierzchnię obuwia. Pamiętajmy, że tylko regularna pielęgnacja zapewni butom trwałość i piękny wygląd w trudnych zimowych warunkach.
pixel