Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o skórzane buty

2015-10-21

Podeszwa

Dobre buty ze skóry mają również skórzaną podeszwę. Jest to gwarancja nie tylko wielkiej wygodny i komfortu, ale także tego, że but idealnie dopasuje się do kształtu naszej stopy. To właśnie z tego powodu butów skórzanych nigdy nie należy pożyczać. Skórzana podeszwa sprawia, że nasze stopy mogą również bez trudu oddychać. Dzięki temu nie pocą się, nie są narażone na obtarcia i pęcherze. Niestety, taka podeszwa jest śliska, a dodatkowo nieraz bardzo szybko się zdziera. Rozwiązaniem w tym wypadku jest podzelowanie. Należy jednak unikać zakładów, w których szewc zaproponuje nam podklejenie takiej podeszwy gumą. Jest to bowiem prawdziwa zbrodnia na skórzanych butach, która błyskawicznie doprowadzi do ich niemalże całkowitego zniszczenia. Skórzaną zelówkę należy podbijać średnio raz na pół roku. Dzięki temu buty na długo zachowają swój idealny wygląd.

 

Odżywianie

Buty wykonane ze skóry wymagają regularnego odżywiania. Zabieg ten jest niezbędny, kiedy tylko pojawią się pierwsze ślady użytkowania obuwia. Jeśli natomiast będziemy wykonać go od początku, buty dłużej zachowają idealny wygląd. W sklepach dostępne są kremy do regeneracji skóry, które należy wetrzeć, używając do tego celu miękkiej szmatki. Jeżeli nie możemy trafić na krem w kolorze idealnie dopasowanym do obuwia, powinniśmy postawić na barwę różniącą się maksymalnie o ton. Stosowanie kremu bezbarwnego nie jest dobrym rozwiązaniem. Zbierze się on bowiem w zagłębieniach skóry i sprawi, że wszystkie jej zagięcia będą wyraźnie rzucać się w oczy.

 

Pastowanie

Do tego zabiegu niezbędna jest nam dobrej jakości pasta. W przypadku butów skórzanych najlepsza będzie pasta ? wosk dostępna w pudełku. Ta w tubce z gąbką zapewnia wprawdzie szybki, ale jednocześnie bardzo krótko utrzymujący się efekt. Nieraz może zawierać również składniki, które przyczyniają się do szybszego niszczenia. Do pastowania butów skórzanych należy używać szczoteczki z miękkim włosiem. Przydatna jest także szczoteczka do zębów, którą pastujemy rant oraz obcas. Najlepiej pastować wieczorem i pozostawić tak przygotowane buty w spokoju aż do rana. Kiedy jednak nie mamy na to czasu, od pastowania do ich założenia powinno minąć przynajmniej dwie godziny. Dzięki temu pasta wchłonie się w skórę i zapewni jej doskonałą ochronę.

 

Buty ze skóry po wypastowaniu należy również wypolerować. Tutaj najlepiej sprawdza się szczoteczka, której włosie wykonane zostały z sierści kozy. Pociągnięcia powinny być długie ? zapewni to głęboki połysk skóry. Jeżeli chcemy uzyskać tak zwany efekt lustra, na sam koniec powinniśmy przetrzeć buty szmatką delikatnie zwilżoną w wodzie z odrobiną octu. Nie trzeba obawiać się uszkodzenia skóry.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
pixel