Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać zimą o buty?

2016-01-18

Zapominanie o właściwej pielęgnacji butów w zimie może prowadzić do ich bardzo szybkiego zniszczenia. Dlatego każdy posiadacz butów powinien poznać zasady dbania o nie wtedy, kiedy na dworze śnieg i mróz. Trzeba jednak pamiętać, że sposób pielęgnacji jest zawsze uzależniony od materiału, z którego zrobione zostało obuwie.

 

Buty skórzane

Są najdroższe i najbardziej eleganckie. To właśnie dlatego do ich pielęgnacji należy przyłożyć się w sposób szczególny. Po powrocie do domu zawsze trzeba dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia zalegające zarówno na wierzchu butów, jak i na ich podeszwie. Jeżeli na butach osadziła się sól, trzeba sięgnąć po wodę z dodatkiem delikatnego detergentu. Skórę przecieramy miękką, zwilżoną szmatką, a następnie czekamy aż skóra wyschnie. Po wykonaniu tych zabiegów buty należy wypastować, sięgając po dobra jakościową pastę. Buty skórzane można również zaimpregnować, pamiętając, aby robić to tylko środkiem przeznaczonym do tego rodzaju obuwia. Impregnat sprawi, że skóra nie będzie tak szybko przepuszczać wody.

Buty ze skóry lakierowanej to szczególny przypadek. Nie wolno ich pastować, ponieważ bardzo szybko zniknie z ich powierzchni połysk, który stanowi ich niewątpliwą ozdobę. Zamiast pasty buty ze skóry lakierowanej należy długo polerować zwykłą bawełnianą ściereczką. Nie stracą połysku, a będą naprawdę czyste.

 

Buty zamszowe

Nosić można je tylko wtedy, kiedy mróz jest naprawdę spory, a chodniki nie są posypane solą. W przeciwnym razie buty te błyskawicznie przemokną. Buty z zamszu czyścimy zaraz po powrocie do domu. Należy wykorzystać do tego celu gumową i miękką szczoteczkę.

 

Buty sportowe

Nubuk i cordura to jedne z materiałów powszechnie wykorzystywanych w produkcji butów sportowych i trekkingowych. Sprawdzają się one doskonale zimą. Trzeba jednak pamiętać, aby regularnie usuwać z nich wszelkie zabrudzenia. Kiedy zaschną, może to być bowiem naprawdę trudne. Idealnie do czyszczenia sprawdza się miękka szczoteczka. Sięgnąć można również po specjalne szampony, które przeznaczone są do prania obuwia z tego rodzaju materiałów. Zimą nie można zapominać również o impregnacji, która sprawia, że buty tak szybko nie przemakają.

 

Zima to pora roku stawiająca przed nami mnóstwo wyznań. Wymaga nie tylko właściwej kurtki, ale również odpowiednich butów, które zapewnią stopom ciepło. Aby jednak w okresie zimowym buty należycie spełniały swoją rolę, trzeba o nie odpowiednio dbać. W przeciwnym razie szybko ulegną zniszczeniu, a stopy będą podczas zimowych przechadzek zimne i mokre. To z kolei najprostszy krok do rozmaitych infekcji, które na długo potrafią uwięzić w łóżku. A tego bez wątpienia każdy posiadacz butów chciałby uniknąć.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2016
pixel