Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak poprawnie i skutecznie czyścić buty?

2024-02-19
Jak poprawnie i skutecznie czyścić buty?

Czyste buty to bez wątpienia nie tylko kwestia odpowiedniej estetyki, ale także element, który znacząco wpływa na żywotność obuwia, ale też komfort użytkowania. Właśnie z tego powodu, tak wiele osób przywiązuje coraz większą wagę do tego aspektu. To właśnie regularne i prawidłowe czyszczenie butów sprawi, że będą one długo wyglądały jak nowe. Jeśli Tobie również na tym zależy, to w tym artykule przedstawimy kompleksowy przewodnik tego, jak skutecznie czyścić różne typy butów, aby zachować ich idealny wygląd przez długi czas!

Krok pierwszy: Zacznij od przygotowania obuwia do czyszczenia

Przede wszystkim przed przystąpieniem do czyszczenia upewnij się, że masz w domu wszystkie niezbędne produkty i narzędzia, jeśli nie, to czas uzupełnić szafę. Co będzie Ci potrzebne?

  • Miękka szczotka albo ściereczka do usuwania kurzu, a także brudu z powierzchni obuwia;
  • Specjalistyczne środki do czyszczenia skóry, zamszu, tkanin itp. – w zależności od tego, jaki rodzaj buta masz zamiar wyczyścić;
  • Letnia woda z naturalnym mydłem;
  • Stara szczoteczka do zębów – sprawdzi się ona do czyszczenia trudno dostępnych miejsc;
  • Na sam koniec przygotuj też ściereczkę z mikrofibry do polerowania.

Gdy upewnisz się, że to masz, to czas przejść od przygotowań do działania.

Krok drugi: czyszczenie butów

Jak czyścić skórzane buty?

Zacznij od usunięcia brudu szczotką lub suchą ściereczką. W następnej kolejności ważne będzie użycie specjalistycznego środka do czyszczenia skóry. Najlepiej aplikuj go niewielką ilość na miękką ściereczkę i delikatnie przetrzyj powierzchnię obuwia, aby w ten sposób ich nie zniszczyć. Następnie po odpowiednim czyszczeniu pozostaw buty do wyschnięcia. Oczywiście pamięta, aby buty trzymać z dala od bezpośrednich źródeł ciepła, gdyż im to zaszkodzić. Na koniec użyj też specjalnego kremu do skóry lub pasty, aby nawilżyć skórę i przywrócić jej wcześniejszy blask.

Pasta w płynie do skóry ekologicznej z gąbką bezbarwna Coccine

Czyszczenie butów zamszowych

Do usuwania brudu z zamszu najlepiej sprawdzi się specjalna, miękka szczotka. Następnie na mokre (o ile takie są) plamy posyp trochę talku lub mąki kukurydzianej, zostaw na kilka godzin, a następnie delikatnie otrzep. W kolejnym kroku musisz użyć specjalnego środka do czyszczenia zamszu, aplikując go zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Pamiętaj też, aby nigdy nie moczyć zamszu w wodzie. W sytuacji, gdy potrzebne jest użycie wody, zrób to bardzo oszczędnie i unikaj przemaczania materiału.

Pielęgnujący krem do obuwia czarny CREAM ELEGANCE Coccine

Pasta w płynie do skóry ekologicznej z gąbką bezbarwna Coccine

A jak czyście się buty sportowe i materiałowe?

Przede wszystkim zdejmij sznurówki i wyjmij wkładki, jeśli to możliwe. Następnie skup się na tym, aby je wyczyścić oddzielnie. Przygotuj sobie roztworu wody z mydłem, a następnie delikatnie czyść buty za pomocą miękkiej szczotki lub ściereczki.
Wiele osób często decyduje się też umyć buty tekstylne w pralce, wybierając do tego odpowiedni, delikatny program, ale pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, jakie są zalecania producenta. Nie chcesz przecież wyjąć z pralki zniszczonych butów.
Pozostaw buty do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego działania słońca.

Krok trzeci - konserwacja i impregnacja

Skoro buty są już wyczyszczone, to warto pamiętać jeszcze o czymś. Mowa tutaj o impregnacji, w celu zwiększenia ich odporność na wodę i brud. Użyj do tego odpowiedniego środka impregnującego dla danego typu materiału (skóra, zamsz, tkanina). Musisz go aplikować zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób zapewnisz sobie trwałość produktów, a także wpłyniesz na łatwiejsze czyszczenie w późniejszym czasie.

Pasta w płynie do skóry ekologicznej połysk z gąbką czarna Coccine

Podsumowanie

Regularne czyszczenie i odpowiednia konserwacja butów nie tylko poprawia ich wygląd, ale także przedłuża w znaczący sposób ich żywotność. Co więcej, koniecznie pamiętaj, aby zawsze stosować produkty odpowiednie do danego typy materiału, aby nie zniszczyć butów. Dzięki temu Twoje ulubione obuwie będzie Ci służyć w doskonałym stanie przez wiele sezonów. Co przełoży się też na względy ekonomiczne, uda Ci się zaoszczędzić!

Polecane

pixel