Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przechowywać buty po zimie?

2016-03-07
Jak przechowywać i konserwować buty po zimie?

Przechowywanie butów po sezonie wbrew pozorom nie jest sprawą prostą. Zwłaszcza, jeśli jesteś posiadaczką wielu par butów, wykonanych z różnych materiałów.

Pierwszym krokiem bez względu na rodzaj obuwia będzie gruntowne oczyszczenie. Dokładnie oczyść podeszwę, cholewkę, a także wnętrze buta. Aby to zrobić, możesz użyć delikatnej szczoteczki, stworzonej specjalnie do czyszczenia butów.

Jeśli to możliwe, wymień również zniszczone lub uszkodzone wkładki. Znakomitym wyborem będą nowoczesne wkładki, stworzone specjalnie do zimowego obuwia

Wkładki doskonale izolują stopę przed wilgocią i zimnem, a aluminium pozwala utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz buta. Specjalna antypoślizgowa folia z klejem utrzymuje wkładkę na miejscu.

W przypadku butów wykonanych z zamszu, nubuku i tekstyliów doskonały do ich oczyszczenia będzie specjalny, profesjonalny szampon

Buty z naturalnej skóry warto umyć wilgotną gąbką lub ściereczką, a następnie dokładnie osuszyć miękką tkaniną. Zanim rozpoczniesz kolejną czynność pielęgnacyjną, upewnij się, że buty są całkowicie suche.

Kiedy buty będą już czyste i świeże, warto zabezpieczyć je przy pomocy preparatu do impregnacji. Strzałem w dziesiątkę okaże się użycie tego uniwersalnego impregnatu w sprayu

Produkt tworzy bezbarwną, wodoodporną powłokę zapewniającą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, kurzem i zanieczyszczeniami. Dzięki starannemu wypolerowaniu buty będą wyglądać niemal jak nowe.

Jak zabezpieczyć buty przed odkształceniem?

Zamieniając wysokie i ciepłe kozaki na obuwie wiosenne, musimy odpowiednio zabezpieczyć je przed odkształceniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku butów z długimi cholewkami, które są bardziej narażone na deformacje. Aby zachować nienaganny kształt obuwia, warto skorzystać z prawideł, które odpowiednio usztywnią cholewkę, zapobiegając deformacjom. Oprócz nich, zwłaszcza w przypadku butów z długimi cholewkami, można zastosować również domowe sposoby takie jak kulki zrobione ze starych gazet czy folii albo specjalne dmuchane wypełniacze.

Tak przygotowane warto zapakować do specjalnych pudełek, kartonowych pojemników czy płóciennych woreczków i umieścić je w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od półek z odzieżą i bielizną. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie umieszczać obuwia w foliowych reklamówkach. Buty powinny mieć regularny dopływ świeżego powietrza.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016
pixel