Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie – poradnik

2019-05-24
Jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie – poradnik
Buty na obcasie kojarzą się głównie z elegancją i kobiecością. Małe dziewczynki tęsknym wzrokiem spoglądają na kobiety przemierzające w nich ulice. Jednak wiele z nich, gdy już dorośnie i w końcu po raz pierwszy włoży stopy w upragnione buty, czuje ogromne rozczarowanie. Po krótkim czasie odczuć można ból nóg i trudno utrzymać równowagę, chodząc w obuwiu na wysokich obcasach. Jednak nie musi tak być - do noszenia butów na obcasie warto się odpowiednio przygotować. Jak przyzwyczaić się do chodzenia w wysokich obcasach?

Zacznij od kupna odpowiednich butów

Piękne, błyszczące szpilki na bardzo wysokim obcasie na pewno świetnie prezentują się na wystawie czy zdjęciach w internecie. Jednak nie będą one odpowiednim wyborem, jeśli nie czujesz się dość pewnie na obcasach. Przymierzając się do zakupu wysokich butów, należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich stabilność. Jeżeli już podczas przymierzania nie możesz ustać w danych butach krótkiej chwili, to nie licz na to, że będziesz w stanie spędzić w nich kilka godzin. Dobrym sposobem na zweryfikowanie stabilności przymierzanych butów jest stanięcie na jednej nodze. Jeżeli się chwiejesz to oznaka, że nie powinnaś kupować tego modelu. Najłatwiej będzie Ci nosić czółenka z paskiem wokół kostki, co zdecydowanie poprawi utrzymanie obuwia na stopach. Rozmiar butów na obcasie powinien być dopasowany perfekcyjne, tak by idealnie otulał stopę, a podczas stania czy chodzenia zapewniał stabilizację. Nie bez znaczenia jest także jakość obuwia. Buty wykonane z wysokiej jakości materiałów będą wygodniejsze i posłużą dłuższy czas.
Czarne czółenka lakierowane Sergio Leone
Czółenka skórzane zamszowe z nitami pudrowy róż Juma
Czółenka na słupku beżowe perłowe Sergio Leone

Stopniowo zwiększaj wysokość obcasa

Zaczynając swoją przygodę z obcasami nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij od noszenia butów na niewielkim koturnie lub na niezbyt wysokim, szerszym obcasie. Świetnie sprawdzi się na początek tzw. obuwie kaczuszki. Następnie możesz przejść do nieco wyższych obcasów, a gdy w nich także będziesz się czuć pewnie - nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sięgnęła poziom wyżej i zdecydowała się na większy obcas.

Chodzenie na obcasach - trening czyni mistrza!

Zanim zaczniesz przechadzać się z lekkością i gracją w dwunastocentymetrowych szpilkach, musisz nauczyć się chodzić w tych nieco niższych. Jeżeli nigdy nie nosiłaś obcasów i chcesz po raz pierwszy założyć je na wielkie wyjście, to bez treningu się nie obędzie. Najlepiej kub buty odpowiednio wcześniej i chodź w nich po mieszkaniu każdego dnia. Następnie możesz wychodzić w nich na krótkie spacery bądź np. na zakupy. Wózek sklepowy posłuży jako świetna podpórka, gdy się zachwiejesz. Takie krótkie przechadzki pozwolą Ci się poczuć pewniej na obcasach.

Nie zapominaj o prawidłowej postawie!

Cały trud włożony w ćwiczenia chodzenia na obcasach możesz zniweczyć, jeśli nie będziesz utrzymywać prawidłowej postawy ciała. Nawet jeśli nie garbisz się na co dzień, to jednak wkładając buty na wyższym obcasie zaczniesz instynktownie pochylać się do przodu, aby utrzymać równowagę. Nie wygląda to dobrze, więc ten odruch należy hamować już na początku nauki chodzenia na obcasach. Pamiętaj, by unosić głowę do góry, ściągać łopatki i utrzymywać prosty kręgosłup. Z czasem utrzymanie odpowiedniej postawy wejdzie Ci w nawyk i będziesz paradować w wysokich obcasach niczym gwiazdy Hollywood na czerwonym dywanie!
pixel