Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak radzić sobie z solą na butach?

2024-01-29
Jak radzić sobie z solą na butach?

Zima przynosi wiele wyzwań, jeśli chodzi o strój, ale także obuwia. Jednym z problemów są pojawiające się plamy soli na butach. Nie każdy ma świadomość, że sól stosowana na chodnikach do topienia śniegu i lody może poważnie uszkodzić Twoje buty. A zatem, jak sobie z nią radzić? Oto kilka skutecznych sposobów, dzięki temu Twoje buty będą wyglądać idealnie!

Skąd bierze się sól na butach?

Sól pojawiająca się na butach w zimowych miesiącach jest wynikiem stosowania soli drogowej na chodnikach oraz drogach. A wszystko to po to, aby w tym czasie zapewnić bezpieczeństwo pieszym i kierowcom. Prawdą jest, że te substancje pomagają stopić śnieg i lód, niestety jedna sól ta łatwo przylega do podeszwy i niskich części obuwia, przenosząc się na materiał butów. Długotrwałe wystawienie na działanie soli może prowadzić do powstawania białych plam, wyblaknięcia koloru, a nawet trwałego uszkodzenia materiału, zwłaszcza w przypadku butów skórzanych. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić.

Sól na butach – jak sobie z nią poradzić?

Stawiaj na regularne czyszczenie

Najważniejszym krokiem w ochronie butów przed solą jest regularne ich czyszczenie. A zatem najlepiej po powrocie do domu, przetrzyj buty wilgotną szmatką, aby usunąć zgromadzoną w ciągu dnia sól. To zapobiegnie wnikaniu soli w materiał i powstawaniu trwałych plam, które będzie ciężko usunąć. A jeśli plamy soli już się pojawiły, możesz spróbować domowych sposobów na ich usunięcie. Jednym ze sposobów jest roztwór wodno-octowy. Zmieszaj równą część wody z białym octem. Nanieś roztwór na plamę przy użyciu miękkiej szmatki, a następnie delikatnie przetrzyj miejsce. Nieciekawa plama powinna zniknąć.

Rozciągacz do obuwia Coccine Shoe Stretcher
Pielęgnujący krem do obuwia czarny CREAM ELEGANCE Coccine
Jedwab w sprayu Coccine Silky Fresh

Pielęgnacja i ochrona – to podstawa

Po usunięciu plam, ważna jest odpowiednia pielęgnacja butów. A zatem w pierwszej kolejności użyj kremu lub pasty do butów, aby odpowiednio nawilżyć skórę i przywrócić jej doskonały połysk. Regularne stosowanie tych produktów może pomóc i ochronić przed uszkodzeniami. Dodatkowo zabezpiecz swoje buty przed sezonem zimowym, stosując odpowiednie impregnat. Chroni to materiał przed wodą i solą, a przy tym także ułatwia późniejsze czyszczenie.


Tłuszcz ochronny do skór licowych czarny Coccine Grease For Shoes
Pasta w płynie do skóry ekologicznej z gąbką bezbarwna Coccine
Pielęgnujący krem do obuwia bezbarwny CREAM ELEGANCE Coccine

Dbaj o odpowiednie suszenie butów

Nie każdy o tym wie, ale poprawne suszenie butów też ma znaczenie. Najlepiej zatem pozostaw buty do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła, aby nie uszkodzić materiału. Możesz włożyć do środka gazetę, która skutecznie wchłonie nadmiar wilgoci.

Impregnat Nano Strong Protection Coccine 400 ml


Impregnat uniwersalny turystyczny w sprayu Coccine Tourist Water Stop

W razie potrzeby skorzystaj z profesjonalne pomocy

W sytuacji, gdy sól wniknie głęboko w obuwie i może to spowodować zniszczenie delikatnego materiału, to warto udać się po pomoc. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług profesjonalnego czyszczenia obuwia.
Podsumowanie
Sól na butach to problem, z którym można skutecznie walczyć. Musisz jednak stosować się do kilku prostych zasad. Regularne czyszczenie, odpowiednia pielęgnacja i ochrona butów przed wilgocią oraz solą mogą znacznie przedłużyć ich żywotność, a także sprawić, że buty będą się prezentować idealnie przez cały sezon.

Polecane

pixel