Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie buty pasują do smokingu?

2017-07-06
Jakie buty pasują do smokingu?

Buty do smokingu – proste i klasyczne formy

Smoking sam w sobie jest strojem bardzo eleganckim i szykownym. Nie potrzeba dodatkowo podkreślać tych cech. W związku z tym buty do smokingu muszą być proste w formie, bez zbędnych ozdób, dodatków i przeszyć. Dawniej za najodpowiedniejsze buty do smokingu uważano czółenka męskie. Dziś są rzadziej spotykane i raczej trudno dostępne, ale jeśli uda się takie zdobyć, na pewno spełnią swoją rolę. Alternatywą mogą być równie eleganckie wiązane oxfordy zwane też czasem wiedenkami lub inne buty, które będą się charakteryzować podobnymi walorami estetycznymi. Można spojrzeć na przykład na te eleganckie półbuty:

Skórzane czarne półbuty męskie wizytowe Buster by Gregor 158

Buty do smokingu – tylko czarne, tylko lakierowane

Według klasycznych kanonów mody, smokingi występują tylko w trzech kolorach – czarnym, białym i tzw. midnight blue, czyli ciemnym granacie. Czasem można spotkać się z innymi, bardziej odważnymi kolorami, ale według najlepszych stylistów, jest to w najlepszym wypadku ekscentryczne. Wybierając jednak buty do smokingu nie można sobie pozwolić na dowolność. Jedynym dopuszczalnym kolorem jest czerń, która będzie pasować do każdego „kanonicznego” odcienia smokingu.

Buty do smokingu muszą być lakierowane i błyszczące, aby dodatkowo podkreślić szykowność stroju. Za odstępstwo od zwyczaju na pewno nie zostanie uznane również założenie skórzanych półbutów wypolerowanych na wysoki połysk. Przykładem takich butów może być ten model:

Czarne półbuty męskie skórzane eleganckie Buster by Gregor 191

Bardzo ważne jest, aby zwracać baczną uwagę na stan obuwia w ciągu trwania uroczystości. Na butach lakierowanych i wypolerowanych na wysoki połysk łatwo dostrzec wszystkie niedoskonałości lub zacieki. Taki niechciany detal łatwo może popsuć dobre wrażenie wynikające z całej stylizacji. Dlatego dobrze mieć przy sobie ściereczkę, którą w razie konieczności będzie można dyskretnie przetrzeć buty do smokingu i nadać im pożądany połysk.

Buty do smokingu – ważne detale

Wybierając buty do smokingu warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka detali, które mogą poprawić ogólny wizerunek i korzystnie wpłynąć na całą stylizację. Buty do smokingu powinny mieć zatem zaokrąglone noski. Do smokingu z całą pewnością nie pasują buty o spiczastym czubku. Obcas w butach do smokingu powinien być niski lub wręcz niezauważalny. Jeśli użytkownik zdecyduje się na buty wiązane, powinny one mieć zamkniętą przyszwę, czyli część cholewki, na której umieszczone są dziurki na sznurowadła. Nie jest to wymóg absolutnie niezbędny, ale dobrze wygląda. Przykładowym obuwiem, które sprawdzi się jako dodatek do smokingu mogą być zatem to w linku:

Skórzane czarne półbuty męskie wizytowe Buster by Gregor 157

Smoking – strój do zadań specjalnych

Smoking to strój na wyjątkowe okazje. Trzeba pamiętać, że jest to garderoba typowo wieczorowa, więc nawet na ślub – jeśli jest wczesnym popołudniem – nie zawsze będzie odpowiednim wyborem. Z drugiej strony, jeśli już uda się dopasować smoking do odpowiednich okoliczności, można zrobić naprawdę oszałamiające wrażenie. Jak bardzo? Wystarczy popatrzeć na coroczną transmisję z gali rozdania Oscarów, gdzie gwiazdy światowego kina prezentują się w najbardziej eleganckich strojach. Wśród mężczyzn dominują właśnie smokingi. Aby przekonać się jak dobrze może wyglądać mężczyzna w smokingu warto obejrzeć też… jeden z epizodów przygód najsłynniejszego agenta na świecie, czyli Jamesa Bonda, który jako strój wieczorowy nosi tylko smokingi.

Wybierając taki rodzaj garderoby trzeba podporządkować mu wszystkie dodatki w tym również buty. Do smokingu muszą być dobrane wyjątkowo starannie. Warto wejść na stronę z butami męskimi wizytowymi i sprawdzić najlepsze modele. Można tam znaleźć różne obuwie wizytowe. W tym także buty do smokingu, które będą zwieńczeniem tej bardzo eleganckiej stylizacji.
pixel