Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nauka chodzenia – pierwsze buty dla dziecka

2018-04-19
Nauka chodzenia – pierwsze buty dla dziecka
W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy samodzielnie zaczyna stawiać pierwsze kroki. Co za tym idzie szczęśliwi rodzicie powinni zatroszczyć się o to, by ich pociecha miała na nóżkach odpowiednie obuwie. Pierwsze buty dla dziecka są najważniejszymi w życiu – od nich zależy bowiem, w jaki sposób stopy naszego dziecka będą się rozwijały. Kiedy kupić dziecku pierwsze buty i jakie wybrać?

Kiedy kupić dziecku pierwsze buty do chodzenia?

Zazwyczaj kupujemy buty naszym pociechom zbyt szybko. Dziecko, które dopiero zaczęło stawiać pierwsze kroki w domowych warunkach nie jest jeszcze gotowe do założenia butów do chodzenia. To zdecydowanie za wcześnie na tego rodzaju garderobę. Początkowo dajmy maluszkowi jak najwięcej swobody i pozwólmy mu chodzić jak najwięcej boso. To korzystne rozwiązanie, szczególnie dla dzieci, które długo nie wstawały z łóżeczka. Pierwsze buty dla dziecka do chodzenia kupuje się w chwili, w której zaczyna ono stawiać pierwsze kroki na zewnątrz.

Pierwsze buty dla dziecka – na co zwrócić w pierwszej kolejności uwagę?

Stopa dziecka w okresie stawiania pierwszych kroków jest bardzo podatna na wpływ różnych, często szkodliwych czynników. Dotyczy to także nieprawidłowo dobranego obuwia. Dziecko im wcześniej zaczyna chodzić, tym mocniej odczuwa skutki źle dopasowanych butów. Często przyczyną zniekształceń lub dolegliwości stóp u dorosłych jest zły dobór pierwszych butów do chodzenia. Jak mieć pewność, że buciki nie spowodują żadnych efektów niepożądanych u malucha? Po pierwsze nie powinniśmy się śpieszyć i zbyt wcześnie kupować maluszkowi butów do chodzenia. Dajmy mu odrobinę swobody na początek – niech kości ze spokojem się kształtują. Po drugie, kiedy już przyjdzie pora, by kupić maluchowi buty wybierzmy się razem z nim do sklepu obuwniczego. Metoda mierzenia stopy na tzw. patyczek jest absolutnie w tym przypadku nie do przyjęcia!

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Jakie pierwsze buty dla dziecka wybrać – to chyba jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie rodzice w okresie najmłodszych lat swojej pociechy. Dziecko uczące się chodzić powinno dostać obuwie stabilne, czyli takie, które dobrze będzie trzymało jego stópkę. Możemy zdecydować się na dziecięce adidaski z elastycznym zapiętkiem, które oprócz tego, że zapewnią stabilność to dodatkowo nie będą ograniczać ruchów.


Półbuty dziecięce na rzepy różowe American Club

Tak naprawdę pierwsze buty dla dziecka powinny być wiązane, gdyż to właśnie tego rodzaju zapięcie najlepiej stabilizuje stopę. Jeśli mamy taką możliwość zdecydujmy się na model sznurowany.


Jakie buty dla dziecka uczącego się chodzić – giętkie i na rzepy

Sportowe buty na rzepy są bardzo wygodne w zakładaniu przez malucha. Pozwalają mu także bez zahamowań biegać i wykonywać ruchy. Rodzice podczas wyboru takich butów powinni zwrócić uwagę na to, by cholewka i podeszwa nie były zbyt sztywne. Ponadto ważna jest pora roku. Na zimę lub jesień podeszwa bucików do chodzenia dla dziecka musi być na tyle gruba, by chronić jego stopy przed chłodem. Na ciepłe wiosenne lub letnie dni możemy kupić lekkie i zwiewne tenisówki zapinane na wspomniany rzep.


Tenisówki dziewczęce na rzepy różowe American Club

Pierwsze buty dla dziecka do chodzenia – ostatnie wskazówki

Pierwsze buty dla dziecka koniecznie muszą być większe niż jego stopa – najlepiej o cały centymetr. Wybierzmy również takie, które będą miały zaokrąglony czubek, dzięki niemu pociecha będzie miała pełną swobodę w paluszkach. Materiał, z którego wykonane jest obuwie musi zapewnić przewiew, by stopa mogła oddychać.

Półbuty dziewczęce na rzepy błękitne American Club

No i na koniec niech pierwsze buty dla dziecka do chodzenia będą ładne – który maluszek nie kocha kolorów lub ciekawych postaci z kreskówek.
pixel