Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nie tylko wygląd - zadbaj o obuwie od środka

2020-01-31
Nie tylko wygląd - zadbaj o obuwie od środka
Buty są podstawowym wyposażeniem każdej garderoby, zarówno męskiej, jak i damskiej. Każdy z nas posiada przynajmniej kilka ich par na różną pogodę, porę roku, warunki atmosferyczne i rozmaite sytuacje. Chcemy, aby zawsze prezentowały się idealnie i świetnie uzupełniały wszystkie stylizacje. Niestety, z czasem obuwie ulega zniszczeniu i nie prezentuje się już tak wyśmienicie jak jeszcze nie tak dawno. Można jednak skutecznie temu przeciwdziałać, a przynajmniej odroczyć w czasie naturalne zużycie butów.

Podstawowy i niezawodny preparat

Oczywiście myśląc o poprawie wyglądu butów, automatycznie myślimy o specjalnych pastach lub kremach. Nie bez przyczyny są tak popularne i chętnie stosowane! Skutecznie maskują wszelkie niedoskonałości obuwia, dzięki czemu znikają zarysowania i przetarcia. To znacznie wydłuża czas, w którym można użytkować buty. Trzeba jednak pamiętać, że są to środki działające jedynie na powierzchnię i choć poprawią wizualny stan – nie ochronią przed innymi zniszczeniami (np.: w środku obuwia).

(Nie)zapomniane prawidła

Wielu z nas nie ma zielonego pojęcia czym są prawidła. Kojarzymy to słowo z zamierzchłymi latami i czymś, co już dawno wyszło z użytku. Nic bardziej mylnego! Prawidła do butów to twarde, drewniane lub plastikowe wkładki uformowane na kształt stopy. Ich celem jest ochrona cholewki przed naturalnymi odgnieceniami, które powstają podczas chodzenia, a także wówczas, kiedy buty stoją długi czas nieużywane. Ich mechanizm jest dziecinnie prosty – ale jakże skuteczny! Zazwyczaj prawidła są wyposażone w specjalną formę, której zadanie polega na wypychaniu przedniej części butów. Z tyłu natomiast pięta dociśnięta jest za pomocą sprężyny połączonej z twardą końcówką urządzenia po drugiej stronie. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z butami ze skóry. Bardzo często prawidła są używane do ochrony męskich lakierek do garnituru, które niestety charakteryzuje wysokie prawdopodobieństwo odkształceń. Nie trzeba martwić się o dodatkowe wydatki – koszt prawideł to zaledwie kilkanaście złotych. Dobrze jest wiedzieć, że należy je włożyć do butów zaraz po ściągnięciu obuwia ze stóp, ponieważ urządzenie pozwala nie tylko na zachowanie odpowiedniego kształtu, ale także pomaga w wyschnięciu wilgoci, która powstaje podczas chodzenia i pocenia się skóry.

Czystość od środka

W wyniku użytkowania obuwia często staje się ono nieestetyczne w środku. Wynika to z przecierania materiału podczas chodzenia, a także naturalnego pocenia się stóp. Dzieje się tak z każdym elementem garderoby, butów jednak nie można wrzucić do pralki i w ten sposób usunąć wszystkich zabrudzeń czy nieświeżości. Są jednak specjalne preparaty, które to umożliwiają. Jednym z nich jest szampon do skór i tekstyliów, który można skutecznie stosować do czyszczenia środka obuwia. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, warto zacząć używać antyperspirantu do butów. Niweluje nieprzyjemny zapach i zapobiega przed ponownym pojawieniem się problemu.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixel