Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Potliwość stóp dziecka? - podpowiadamy jak temu zaradzić

2020-12-28
Potliwość stóp dziecka? - podpowiadamy jak temu zaradzić

Okres dziecięcy to czas, gdy może pojawić się problem ze wzmożoną potliwością stóp. Jest to zupełnie naturalnym, choć nieco uciążliwym zjawiskiem. Rodzice wiedzą doskonale, że mały człowiek potrafi spocić się w ciągu dnia nawet kilka razy do tego stopnia, że trzeba go przebierać. Powszechnym problemem są też ciągle mokre od potu stopy. Jak temu zaradzić?

Potliwość stóp dziecka – co jest jej przyczyną?

Powodem nadmiernej potliwości stóp dziecka jest mniej sprawny, niż u osoby dorosłej, mechanizm termoregulacji. Sprzyja mu również fakt, że dzieci bywają bardzo ruchliwe. Jeśli dodatkowo maluch ubrany jest nieodpowiednio do warunków otoczenia, efekt przepocenia się jest murowany. Powodem do niepokoju powinno być zbytnie pocenie się stóp dziecka, gdy śpi. W takim przypadku może być ono objawem wielu chorób.
Najczęstszą przyczyną nadmiernej potliwości stóp dziecka w ciągu dnia jest nieodpowiednie obuwie. Chcąc zminimalizować problem, załóż na małe stopy buciki wykonane z naturalnych materiałów. Dziecięce buty skórzane lub kapcie z bawełnianej tkaniny zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. W przypadku kapci, w których maluch spędza w przedszkolu znaczną część dnia, zwróć uwagę na wywietrzniki – niewielki otwory w bucie dodatkowo wzmocnią wymianę powietrza między wnętrzem kapcia, a otoczeniem.
Baletki do tańca skórzane na gumki białe Nazo

Uwaga na wkładki do butów i skarpetki

Błędem, jaki popełnia wielu rodziców, jest nieodpowiednio dobrana wkładka. Buty dziecięce ze skóry naturalnej wypełnione materiałem syntetycznym nie spełnią swojego zadania, jeśli chodzi o ograniczenie nadmiernej potliwości stóp. Również tu zwróć uwagę na materiał wykonania. Najlepsze są wkładki do butów skórzane lub z innego materiału naturalnego, które pozwolą małej stopie „oddychać”.
Dobrym rozwiązaniem przy pocących się stopach dziecka będą specjalistyczne wkładki wzbogacone aktywnymi związkami, np. pochłaniającym nieprzyjemne zapachy węglem aktywnym lub zawierające substancje antybakteryjne. Zwróć uwagę, by takie wkładki do butów miały otwory zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz obuwia.
Nie bez znaczenia przy ograniczaniu potliwości stóp dziecka będą też noszone przez nie skarpetki. Te wykonane z materiałów syntetycznych sprawią, że problem znacznie się nasili. Zadbaj, by małe stopy zawsze ubierać w skarpetki z wysokogatunkowej bawełny i bez sztucznych domieszek.


Śniegowce dziecięce wodoodporne szare Hasby

Relaksacyjna kąpiel stóp w soli i dezodorant

Dużym wsparciem dla małych stóp z nadmierna potliwością mogą okazać się relaksacyjne kąpiele w wodzie z domieszką naturalnych preparatów. Sól z szałwią i rozmarynem ma właściwości ściągające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu korzystnie wpływają na ograniczenie problemu z poceniem się stóp.
Pocącym się stopom towarzyszy nieprzyjemny zapach, za który odpowiedzialne są bytujące w wilgotnym środowisku bakterie. Dużym wsparciem w walce z tym problemem będą różnego rodzaju dezodoranty antybakteryjne i odświeżające wnętrze butów. W walce z wilgocią przydatny może okazać się również wsypywany do nich talk.
W momencie, gdy stopy dziecka zaczynają wydzielać brzydki zapach, zachowaj czujność. Może to być oznaką rozwijającej się choroby grzybiczej. W takim przypadku niezbędna będzie pomoc lekarza.

Dezodorant do obuwia Coccine ECO 200ml

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel