Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przepocone buty? Mamy na to sposób!

2020-10-21
Przepocone buty? Mamy na to sposób!

Przepocone obuwie i towarzyszący im brzydki zapach to zmora wielu osób. Problem dotyka szczególnie tych, którzy borykają się z nadmierną potliwością stóp. Jest też dobrze znany miłośnikom obuwia sportowego, botków i kozaków wykonanych z materiałów o słabej wentylacji. Jak radzić sobie z przepoconymi butami? Podpowiadamy!

Znajdź przyczynę

Zanim zaczniesz walkę z przepoconymi butami, poznaj przyczynę tego stanu rzeczy. Może to być np. kiepska jakość materiałów, z jakich wykonane jest obuwie lub predyspozycje stóp do wydzielania dużych ilości potu. W pierwszym przypadku sięgaj po buty wykonane z naturalnego tworzywa, które zapewni Twoim stopom możliwość „oddychania”, co znacznie zmniejszy zapachy towarzyszące potliwości. Tę zasadę stosuj też przy doborze skarpet.
Jeśli stopy mocno pocą się beż względu na to, co na nich nosisz, nie bój się sięgać po różnego rodzaju antyperspiranty. Odpowiednia higiena jest sprzymierzeńcem w walce ze skutkami przepoconych butów. Zaprzyjaźnij się z kremami pielęgnacyjnymi, dezodorantami, peelingami i różnego rodzaju środkami myjącymi.
COCCINE dezodorant do obuwia 150 ml

Wietrzenie i odświeżenie

Jeśli już przydarzy Ci się przepocenie butów, zadbaj o ich odpowiednie wysuszenie i wietrzenie. Brzydkie zapachy to efekt bytowania bakterii i grzybów, które uwielbiają wilgotne środowisko. Susząc buty zwróć uwagę, by nie wpłynąć negatywnie na ich estetyczny wygląd – ustaw je w przewiewnym miejscu, unikaj bliskiego sąsiedztwa gorących kaloryferów lub innych źródeł ciepła, nie wystawiaj butów bezpośrednio na słońce, a ich wnętrze wypełnij papierem.
Do osuszania butów możesz wykorzystać również żwirek dla kotów lub herbatę granulowaną. W obu przypadkach sięgniesz po materiały pochłaniające wilgoć. Dodatkowo herbata ma działanie odświeżające buty. Dobrym pomysłem będzie również użycie preparatu antyseptycznego.
Przepocone buty dobrze jest też od czasu do czasu odświeżyć. Świetnie nadaje się do tego zamrażarka. Włóż do niej obuwie na całą noc wkładając do nich wcześniej skórki po cytrusach. Innym, równie skutecznym sposobem na odświeżenie przepoconych butów jest włożenie do nich woreczków lub skarpetek wypełnionych sodą oczyszczoną. Rób to za każdym razem, gdy odstawiasz buty do szafy.
COCCINE preparat antyseptyczny do obuwia Probut

Wkładki do butów i druga para na zmianę

Prostym i skutecznym sposobem na przepocone buty są wkładki, które można szybko wymienić, gdy aktualnie używane zaczną brzydko pachnieć i staną się niehigieniczne. Na rynku dostępne są wkładki odpowiednie do każdych potrzeb – pochłaniające wilgoć, odświeżające i wspomagające wentylację w butach. Pamiętaj o ich regularnej wymianie.
Jeśli często zdarza się, że masz problem z przepoconymi butami, zadbaj koniecznie o to, by mieć w swojej szafie więcej, niż jedną parę obuwia i noś je naprzemiennie. Kolejną trzymaj w pracy – przyda się, jako obuwie zmienne w połowie dnia lub po przyjściu. Nie zapomnij, by dbać również o higienę „roboczego” obuwia. Brzydki zapach z jednych butów możesz przenieść do drugich. Chcąc tego uniknąć noś przy sobie skarpetki na zmianę i wymieniaj je, gdy zajdzie taka potrzeba.

Wkładki bo butów trekking trace Coccine

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel