Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Renesans damskich glanów

2016-01-04

Krótka historia

Glany mogą pochwalić się naprawdę długą historią. Pierwsze buty tego typu noszone były już w połowie XIX wieku. Wówczas sięgali po nie górnicy oraz hutnicy, którzy z racji swojej pracy musieli solidnie ochraniać stopy. Charakterystyczna była dla nich bardzo ciężko podeszwa, w której znajdowały się gwoździe. Za prawdziwego twórcę glanów uważany jest dr Klaus Maertens. W roku 1945 ? szalejąc na nartach ? skręcił stopę. Wówczas przyszedł mu do głowy pomysł, aby stworzyć buty mające miękką podeszwę i jednocześnie bardzo długą cholewkę, która zapewniać będzie efektywną ochronę przed skręceniami i zwichnięciami. Swój pomysł dość szybko przekazał do produkcji. Tym sposobem już 1 kwietnia 1960 roku kupić można było glany mające formę znaną nam dzisiaj. Miały one piękny ciemny wiśniowy kolor i aż osiem dziurek na sznurowadła.

Kto chętnie je nosił?

W początkowym okresie swojego istnienia buty zaprojektowane przez doktora Maertensa noszone były przez żołnierzy oraz pracowników budowlanych. Z czasem dostrzegli je przedstawiciele subkultur. Jako pierwsi zaczęli stawiać na glany Modsi oraz Rockersi. Były to idealne buty do uwielbianej przez nich jazdy na motorze. Lata siedemdziesiąte oraz osiemdziesiąte XX wieku to czas, kiedy glany zakładali na swoje nogi Punki oraz Skinheadzi. Dla nich liczyła się przede wszystkim wysoka cholewka i duża liczba dziurek na sznurówki.

Glany w przypadku kobiet

Jeszcze kilka lat temu nikt nie śnił, aby tak ciężkie i masywne buty zakładać do sukienek czy spódnic. Wyjątkiem były może typowo rockowe dziewczyny, które stawiały na ostry look, a do glanów zakładały podarte jeansy i mnóstwo ćwieków. Dzisiaj glany noszone są również przez te kobiety, które cenią sobie delikatność własnego wyglądu. Wiele osób powie jednak w tym miejscu, że jedno zaprzecza drugiemu. Okazuje się jednak, że bez żadnych obaw można zakładać glany do zwiewnych sukienek w kwiaty, tworząc tym samym stylizację oryginalną, ciekawą i przykuwającą wzrok. Z całą pewnością nie jest to jednak zestawienie dla osób, które nie lubią spojrzeń innych. Za sprawą odważnych kobiet skutecznie przełamany został więc mit mówiący o tym, że glany to buty sprawdzające się tylko i wyłącznie w przypadku stylizacji nawiązujących do klimatów wojskowych lub rockowych.

 

Glany to buty znane od wielu lat. Nosili je już nasi rodzice. Początkowo były symbolem buntu i sprzeciwiania się otaczającej rzeczywistości. Dzisiaj z powodzeniem zakładane są również przez kobiety, które chcą wyglądać niebanalnie, a jednocześnie zależy im na swobodzie i wygodzie. Bo dostępne dzisiaj glany to buty zapewniające naprawdę duży komfort noszenia.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2016
pixel