Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sposoby na obcierające buty

2021-01-11
Sposoby na obcierające buty

Znajdujesz w sklepie wymarzoną parę butów. Przymierzasz, pasują. Wracasz do domu i czekasz na okazję, by je założyć. Trafia się, ale plan na miłe spędzanie czasu nie realizuje się, bo buty okazują się być bolesnym problemem – obcierają. Jak temu zaradzić i pomóc poranionym stopom? Podpowiadamy.

Obcierające buty – jak tego uniknąć?

Dlaczego buty, które wydawały się idealne obcierają? Najprawdopodobniej dlatego, że są źle dopasowane do stopy. Chodzi tu zarówno o obuwie zbyt ciasne, jak i w rozmiarze większym niż stopa. Najczęściej dowiadujemy się o tym dopiero podczas noszenia, gdy już pojawią się bolesne otarcia, odciski lub pęcherze. Brzmi znajomo?
Najprostszym sposobem na uniknięcie bolesnych otarć na stopach jest zakup obuwia zrobionego ze skóry naturalnej. Zwróć uwagę na rozmiar butów – nie może on być ani za duży, ani za mały. Na zakupy wybierz się wieczorem lub późnym popołudniem. O tej porze dnia stopa jest już zmęczona, nieco spuchnięta i bardziej wrażliwa na niesprzyjające jej warunki, niż przed południem. To najlepszy moment na mierzenie nowego obuwia.
Oglądając nowe buty przed zakupem zwróć uwagę na część okrywającą piętę. Jeśli znajdziesz tam twarde elementy lub np. szef, masz większe prawdopodobieństwo otarć. Łatwiej będzie ich uniknąć również wówczas, gdy dobrze umocujesz but na stopie. Przyłóż się więc do jego sznurowania lub zapinania.

COCCINE welurowe zapiętki

Zanim założysz nowe buty

Zanim założysz buty, by wyjść w nich np. na dłuższy spacer, spotkanie firmowe, spotkanie rodzinne lub wesele, rozchodź je w domowym zaciszu. Pamiętaj, by nie zakładać butów na gołe stopy. Zaopatrz się też w akcesoria przydatne podczas dopasowywania obuwia do stóp.
Dużym wsparciem będą wszelkiego rodzaju zapiętki i wkładki żelowe. Najlepiej samoprzylepne, bo takie łatwo umocować w odpowiednim miejscu na dłużej. Miękkie poduszeczki oddzielą najbardziej newralgiczne punkty stóp od butów, dzięki czemu zabezpieczą je przed otarciami, pęcherzami i odciskami. Chcąc zapewnić stopie większą stabilność w bucie na obcasie, włóż do niego żelową półwkładkę, która zadziała antypoślizgowo. To akcesorium jest szczególnie doceniane przez panie noszące sandały na szpilkach – sprzyjają odciążeniu śródstopia, zapobiegają wysuwaniu się stopy z buta i amortyzują nacisk na palce. Wykonane z transparentnego żelu pozostaną niewidoczne, więc nie musisz martwić się o zaburzenie estetyki swojego wizerunku.

Obtarte stopy – jak im pomóc?

Bez względu na to, czy buty zostały wcześniej rozchodzone w domu i jakimi akcesoriami zabezpieczysz stopy, na pierwsze wyjście w nowym obuwiu zabierz ze sobą środki, które przynoszą ulgę obtartym stopom. Może bowiem okazać się, że mimo starań buty nadal nie będą odpowiednio dopasowane. Zamiast więc usiąść z bolesnym grymasem na twarzy, zajmij się poranionymi stopami i jak najszybciej wracaj do aktywności.
Idealnym rozwiązaniem na bolesne obtarcia stóp są plastry z żelem – zabezpieczają rany przed pogłębianiem się urazu i dostaniem się do niej zanieczyszczeń, a przy okazji działają przeciwbólowo. Wspomagają też proces leczenia obtarć. Gojeniu się stóp sprzyja również krem z cynkiem lub srebrem koloidalnym o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Tego typu preparaty mają też działanie łagodzące ból.

Polecane

pixel