Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wypad w góry - obuwie to podstawa!

2020-08-24
Wypad w góry - obuwie to podstawa!
Wypad w góry wymaga nie tylko dobrego zaplanowania, ale też odpowiedniego wyposażenia. W poszukiwaniu ciekawych wrażeń i wspaniałych wspomnień z wycieczki niezbędne będą buty, które zapewnią komfort podczas wędrówki i ograniczą do minimum ryzyko bolesnej kontuzji. Odpowiednie obuwie to podstawa udanego wyjazdu w góry.

Wakacyjne wędrówki po górskich szlakach

Chociaż dla większości osób wakacje kojarzą się głównie z beztroskim wylegiwaniem się na gorącej plaży i bezkresnym błękitem wody, to nie brakuje amatorów aktywnych form wypoczynku i gór, w których mogą realizować swoje pasje – chętnie wykorzystują swój wolny czas na wielogodzinne wędrówki, obserwowanie przyrody i podziwianie malowniczych krajobrazów.
Oczywistą rzeczą jest, że podstawą udanej i satysfakcjonującej wędrówki, jest wygodne obuwie. Wygodne, czyli zapewniające stopom stabilność i komfort cieplny, dobrze dopasowane do warunków pogodowych i z odpowiednio dobranym rozmiarem. Nie bez znaczenia jest również szlak, jaki planujesz pokonać. Na prostych ścieżkach i łatwych szlakach sprawdzą się turystyczne sandały. Zabudowane na tyle, by stopy nie kaleczyły się o mijane po drodze kamienie i jednocześnie na tyle przewiewne, by ich nie odparzyć. Wybierając sandały na wyprawę w góry zwróć uwagę, by dobrze trzymały się na stopach, były dla niech stabilnym podparciem i dobrze trzymały się podłoża.

Trekingowe buty wodoodporne dla bardziej wymagających

Nieco bardziej wymagającym amatorom górskich wędrówek przydadzą się trekkingowe buty wodoodporne. Są niezbędne wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie wspinanie się po niewielkich skałkach, skakanie po kamieniach lub pokonywanie górskich strumieni. Dobrze wyprofilowana podeszwa będzie odpowiednim wsparciem dla stopy i pomoże jej zachować stabilność na trudnym podłożu.
Buty wodoodporne przydadzą się podczas wyprawy w góry również przy zmiennej pogodzie. Nic nie zniechęca do dalszej wędrówki tak bardzo, jak przemoczone stopy. A do tego nie potrzeba wiele – krótki przemarsz przez pokrytą rosą łąkę lub źle wymierzony krok i lądowanie stopy w strumieniu. Wodoodporna powłoka będzie skuteczną barierą dla wilgoci.

Ocieplane trapery na wyprawę w wysokie góry

Wybierając się na wyprawę w wysokie góry pamiętaj, że nawet latem temperatura może spaść tam do poziomu grożącego wychłodzeniem stóp. Ciepła para skarpet może okazać się niewystarczająca. Niezbędne będą ocieplane trapery. Wyściółka butów zapewni stopom komfort cieplny, a wysoka cholewka będzie dodatkowym wsparciem usztywniającym okolice kostek.
Dobrym wyborem na wyprawę w góry będą trapery z systemem szybkiego wiązania – wystarczy jeden ruch, by but trzymał się stabilnie stopy. To duże ułatwienie w momencie, gdy podczas wędrówki zechcesz zmienić skarpetki lub zanurzyć stopy w rześkim strumieniu górskim. Detalem, na który warto zwrócić uwagę są niewielkie uchwyty w okolicach pięt. Wyposażone w nie obuwie bez problemu zamocujesz przy plecaku, by na szlak dotrzeć w lekkich sandałach lub butach sportowych i dopiero na miejscu przebrać się w trekkingowe trapery.

pixel