Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zamszowe buty welurowe – wady i zalety

2017-01-30

Jakich skór (oprócz welurowej) używa się do produkcji obuwia

Zanim przejdziemy do opisywania skóry welurowej, przedstawimy po krótce pozostałe typy skór. Obecnie do produkcji obuwia stosuje się skóry licowe, szorstkie, lakierowane, egzotyczne czy syntetyczne. W pierwszej kategorii mamy do czynienia ze skórami licowanymi oraz gładkimi. Wyróżniamy także skórę Cordovan, która pochodzi z tylnej części grzbietów końskich. Skóry lakierowane mogą stanowić na przykład lakierki. W przypadku skór egzotycznych mamy do czynienia z elementami pochodzącymi z jaszczurek, krokodyli, wężów, rekinów itp. Warto także wspomnieć o ostatniej kategorii. Skóry syntetyczne są to na przykład elementy ekologiczne albo eco-skóry. Ostatnią kategorią są skóry szorstkie i to właśnie na nich skupimy się w tym artykule.

Skóra welurowa - zalety

Skóra welurowa zalicza się do grona skór szorstkich. Co warto wiedzieć o tym elemencie? Skóry szorstkie dzielą się na zamszowe i nubukowe. W tej pierwszej grupie możemy wyróżnić właśnie welur. Warto wiedzieć, że zamsz jest właściwie obrobioną odwrotną częścią skóry, który charakteryzuje się strukturą meszku o znacznie dłuższym włosiu, niż w przypadku nubuku, gdzie widoczne są tylko pojedyncze włókna. To sprawia, że buty zamszowe męskie czy damskie wykonane ze skóry welurowej są wyjątkowo piękne, delikatne oraz przyjemne w dotyku. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się je mieć w swoim posiadaniu. Obuwie ze skóry welurowej to gwarancja elegancji na najwyższym możliwym poziomie. Trzeba podkreślić, że nawet najbardziej wybredne osoby doceniają walory estetyczne butów welurowych.

Oficerki męskie skórzane czarne zamszowe Big Star

Skóra welurowa - wady

Buty zamszowe mają jednak swoje niewielkie minusy. Trzeba zaznaczyć, że takie obuwie jest nieco bardziej podatne na zabrudzenia. Podobnie jest w przypadku różnych uszkodzeń. Warto dodać, że buty męskie oraz damskie wyprodukowane ze skóry welurowej są także bardziej podatne na wilgoć. W związku z tym, wymagają dość częstego czyszczenia oraz konserwacji. Jeśli jednak jesteście osobami, które lubią dbać o swoje obuwie, to nie będzie stanowiło to dla was żadnego problemu. Odpowiednio przeprowadzona i relatywnie częsta konserwacja sprawi, że będziecie posiadać naprawdę znakomicie wyglądające buty męskie czy damskie, które na pewno na każdym zrobią bardzo duże wrażenie. Warto także dodać, że pielęgnacja butów zamszowych nie powinna być przeprowadzana przez pasty i kremy stosowane do skór gładkich, ponieważ może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a jakość butów ulegnie pogorszeniu.
pixel