Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zimowe buty dla dziecka – 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać

2017-12-14
Zimowe buty dla dziecka – 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Buty stanowią jeden z najważniejszych elementów zimowej garderoby malucha. Od odpowiedniego obuwia zależy zdrowie, wygoda i bezpieczeństwo dziecka. Nie ma nic gorszego niż przemoczone lub przemarznięte stopy! Aby mieć pewność, że najmłodsi rozwijają się prawidłowo trzeba dokładnie przemyśleć zakup obuwia zimowego i zwrócić uwagę na trzy najważniejsze kwestie – bezpieczeństwo, wygodę oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Dlaczego wybór zimowych butów dla dziecka jest tak ważny?

W momencie, kiedy dziecko przyjmuje postawę pionową i zaczyna chodzić dobór odpowiedniego obuwia stanowi niezwykle ważną kwestię, która bezpośrednio wpływa na jego rozwój. Buty dziecięce muszą być przede wszystkim wygodne – jakikolwiek ucisk na delikatną stopę dziecka może prowadzić do deformacji i powstawania wad postawy, które w przyszłości wymagać będą długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. Z tego względu nie warto oszczędzać i ubierać malucha w obuwie odziedziczone po starszym rodzeństwie. Podczas zakupów należy również przewidzieć, w jakich warunkach użytkowane będą buty – muszą być odporne na niskie temperatury, wodę oraz sól używaną do odśnieżania chodników. Zimowe obuwie dziecięce muszą również posiadać odpowiednią podeszwę, która zapobiegać będzie upadkom, zwiększając bezpieczeństwo dziecka.

Odpowiednie buty dla dziecka na zimę to gwarancja bezpieczeństwa

Maluchy uwielbiają zabawę na dworze, szczególnie, kiedy spadnie śnieg. Śliskie podłoże może jednak stanowić wyzwanie dla dziecięcej równowagi, która rozwija się aż do wieku nastoletniego, dlatego wybierając buty zimowe dla dziecka należy zwrócić uwagę na ich podeszwę. Najlepsze buty to takie, których podeszwa została wykonana z gumy oraz posiadające bieżnik zwiększający przyczepność na nierównym i mokrym podłożu. Aby zapobiec urazom podczas zimowych zabaw warto również upewnić się, że cholewka buta jest odpowiednio dopasowana do nóżek dziecka i sięga za kostkę, co minimalizuje ryzyko skręcenia stawu skokowego. Wychłodzenie stóp może bardzo szybko doprowadzić do przeziębienia lub choroby, dlatego podczas zakupów należy porównać kilka modeli i wybrać te, które zapewniają odpowiednią izolację termiczną.

Zimowe buty dziecięce muszą wytrzymać ekstremalne warunki

Nawet dorośli pamiętają, jaką frajdę daje wskakiwanie w kałuże. Jeżeli maluch ma przetrwać zimę bez wizyty u lekarza musi mieć buty, które nie tylko chronią przed zimnem, ale i wodą. Aby zapobiec wsypywaniu się śniegu za cholewkę buty muszą być odpowiednio wysokie. Najlepsze modele butów dziecięcych zrobione są z tych samych materiałów, które wykorzystywane są przez alpinistów. Dobrym wyborem są również buty skórzane, które dobrze izolują dziecięce stopy od zimna i wody i są naprawdę trwałe. Jednak obuwie skórzane wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zazwyczaj kosztuje więcej niż to wykonane z tworzywa sztucznego. Dzieci rosną w zawrotnym tempie, a kupowanie nowych butów wykonanych ze skóry raz do roku może okazać się sporym wydatkiem dla rodziców.

Buty dziecięce muszą mieć odpowiednią wkładkę

Dziecięce stopy, zwłaszcza w przypadku maluchów, które dopiero zaczynają chodzić, są bardzo delikatne i wymagają odpowiedniego podparcia w postaci wkładki. Dobrze dobrana wkładka to nie tylko zapewnia wygodę podczas chodzenia, ale i wspiera naturalnie występujące łuki stopy zapobiegając ich zapadaniu się, które może doprowadzić do płaskostopia. W przypadku dzieci ze stwierdzonymi wadami stóp lub wadami postawy warto skonsultować zakup butów z podologiem lub rehabilitantem. Można również zamówić indywidualnie dopasowane wkładki wykonywane na zamówienie.

Wybierając buty na zimę dla dziecka warto zwrócić uwagę na sposób zapinania

Obuwie dziecięce wyposażone jest w rozmaite rodzaje zapięć – od tradycyjnych sznurowadeł, przez rzepy aż do nowoczesnych pokręteł. Podczas zakupów należy dokładnie przemyśleć to, w jakich sytuacjach maluch będzie zakładał i zdejmował buty. Rzepy są najłatwiejsze w obsłudze i dziecko będzie wstanie je samodzielnie zapiąć nawet dłonią w rękawiczce. Niestety, niektóre rzepy nie trzymają mocno a z czasem odpinają się nawet przy najlżejszym pociągnięciu. Buty wciągane nie wymagają żadnego zapięcia, jednak małe dzieci mogą mieć problemy z samodzielnym ich zdejmowaniem, szczególnie w przypadku modeli z wysoką cholewką. Sznurowadła najpewniej trzymają stopę w bucie jednak, dla najmłodszych mogą okazać się nie lada wyzwaniem.
pixel